Znak obce
Znak obce Radešín
Přemýšleli jste někdy o tom, proč má vlastně Radešín ve znaku tak bájné stvoření jako je okřídlený kůň? Váže se k němu snad nějaká legenda nebo jde o čistě náhodnou figuru? A co vlastně všechny ty obrázky na znaku znamenají?
Pojďme se na symbol naší obce podívat společně podrobněji a vše si vysvětleme.
Přesný heraldický popis znaku obce Radešín zní takto:
V modrém štítě stříbrný Pegas se zlatou zbrojí, hřívou, ocasem a červeným jazykem ve skoku nad stříbrnou věží s cimbuřím, s černými vraty a dvěma okny, červenou valbovou střechou se zlatými makovicemi. Pegas má přes křídlo červený jetelový kříž a vpravo nahoře je provázen zlatou osmihrotou hvězdou.
Někteří by možná marně na těle Pegase hledali onu zmíněnou zbroj, avšak ve skutečnosti heraldika zbrojí nazývá části těl, které zvířata používají v boji nebo k zastrašení protivníků (např. drápy, zobáky, apod.) a mezi zbroj se počítají i některé měkké části zvířat, jako vyplazený jazyk, hříva u koní apod.
Sám Pegas nebo také okřídlený kůň je znamením vysokého zanícení, nadšení a básnické slávy. Vyskytoval se už v 16. století za renesance. Měl ho např. Daniel Adam z Veleslavína nebo Martin Bacháček z Nauměřic a podle báje vyskočil z Medusina trupu, když jí Perseus sťal hlavu.
A jak se tedy Pegas dostal na radešínský znak?
Dle historických záznamů víme, že v roce 1590 byl Janu Radešínskému, otci známého Samuela Radešínského, který hrál významnou roli v historii zámku Radešín, dán erb toho popisu: modrý štít se zeleným pahrbkem ve spodku a na něm Pegasus bílý nebo stříbrný s křídly, obrácený k pravé straně a na zadních nohách stojící.
Zajímavé je, že Samuel byl kromě jiných talentů obdařen i básnickým nadáním - psal latinské verše a tak je pro něj Pegas v erbu vskutku příhodným.
Základ nynějšího znaku obce je tedy převzatý (a mírně barevně upravený) z erbu Radešínských z Radešovic.
A co další symboly - věž, jetelový kříž a hvězda?
Věž na našem znaku je odkazem ke staré pečeti s obrazem dvou hradebních věží, kterou obec dostala v roce 1667. V té době se vesnice ještě nazývala Hradešínem. Věž jako taková byla vždy symbolem, který se vázal k městským znakům - vyjadřuje tvrdost, stálost a pevnost panství a moci. Konkrétně naše cimbuřovitá věž připomíná hrazené město, jeho hájení nebo i dobývání.
Kříž jako takový byl většinou znakem duchovních řádů, jetelový kříž na našem znaku kopíruje klenot v erbu Buzka z Radešína z roku 1453. A konečně osmicípá zlatá mariánská hvězda je připomínkou staré radešínské kaple a nepřímo také žďárských opatů, v jejichž znaku je Panna Maria také vyobrazena.
Je zřejmé, že hlavně Pegas na našem znaku má historický význam a proto se nemusíme bát být na radešínský symbol právem hrdí.
Naší obci byl udělen znak a prapor na základě její žádosti a přiloženého návrhu dne 27.2.2004 rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny ČR.
Barbora Tulisová