Blog - Není nám jedno, co se děje v obci

Seznam článků:


024   Aktuality z Radešína (grýndýl dorazil do Radešína - na barokní sýpce bude fotovoltaika / dobrá pitná voda je jen melancholická vzpomínka / škorpík napojuje zámek na ČOV)

023   Bude Škorpík respektovat vůli občanů? aneb Další jeho čin pro blaho obce (žádost o nový pasport dopravního značení v obci na úřední desce)

022   To není písek ze Sahary, to se Škorpíkovi práší od huby aneb Finanční audit obce - pokračování

022   To není písek ze Sahary, to se Škorpíkovi práší od huby aneb Finanční audit obce

021   Vodovod je konečně v dobrých rukou (Jára Neubauer už není správcem vodovodu v Radešíně!)

020   Kdyby lež nadnášela, mohl by být Škorpík létajícím balónem (on lže i sám sobě - to už je vážné)

019   Světýlko na konci tunelu (zátarasu) aneb Úspěšný krůček občanů proti  "velké čtyřce" (docílili jsme zrušení kladného stanoviska PČR k odstranění zátarasu!!!) 

018   Čučkaři zkoumali vodovod aneb Přeci se netočí (Škorpík vysvětluje příčinu zápachu pitné vody v Radešíně) 

017   Pijeme nezávadnou vodu?

016   Nepouštějte Škorpíka k vodě aneb Pitná voda zase páchne jak bolavá noha (deža (to) ví)

015   Sveřepí šakali zavile vyli aneb Proč jsou tak umanutí? (krátká glosa výsledků elektronické ankety a povzdech nad hrubkami na oficiálním webu obce).

014   Škorpíkov - obec, kde zítra již znamená včera (elektronická anketa v obci, kde dobrá polovina občanů nemá internet).

013   Deset otázek na Pravdomluvce (podle zákona č. 106/1999 Sb. v platném znění, o svobodném přístupu k informacím).

012   Tak to se moc nepovedlo (dopis předsedy představenstva Proagra RS a.s. Ing. Michala a krátký komentář k němu).

011   Brněnské podsvětí promluvilo (náčelník Ten, co nikdy nelže a nekrade uveřejnil na obecním webu žumpa.cz pozoruhodný článek, nazvaný Konec projektu).

010   Zle matičko, zle, Škorpíkovci zde aneb Jak Škorpíkova ješitnost přišla obec draho (o tom, jak Škorpík zhatil obci v roce 2021 nákup pozemku produčky a  poté jej hodlá koupit při prodělku obce 2mil.Kč).

009   Žádali, žádali, žádali....až dožádali (o tom, jak hasiči 15 let žádali o dotaci na rekonstrukci požární zbrojnice a namísto oslav jí odmítli).

008   Jak se Radešín stal Kocourkovem (Škorpíkovem) (o tom, jakým způsobem konšelé Škorpíkova schvalují obecně závazné vyhlášky).

007   Bylo, nebylo (o tom, jak Škorpík lže přímo na jednání zastupitelů – a potom „zapomene“ uvést celý inkriminovaný projednávaný bod do zápisu).

006   Další nájezd Škorpíka alias Calvery na Radešín (o tom, jak si Škorpík přilepšil na odpadovém hospodářství obce).

005   Vodné, stočné v podání Škorpíka (o tom, jak analfabet vládne obci).

004   Zadlužená obec x prosperující hotel (o tom, jak první krok Škorpíka ve funkci bylo lživé vyhlášení, že obec je  zadlužená).

003   Bytová politika starosty Škorpíka aneb Sociální bydlení v Radešíně končí (o tom, jak Škorpík upravil nájemné v sociálních bytech obce).

002   Socha Pána Krista už zase vidí na Radešín (krátká zpráva o úpravě okolí sochy Pána Krista – nikoli však z iniciativy vedení obce).

001   Fakta o soudních sporech obce (rekapitulace 10 soudních sporů obce, kdy 7 sporů  vyvolal Škorpík a 2 spory  Adamcová).024

AKTUALITY Z RADEŠÍNA


PŘEŽILA 300 LET, PŘEŽIJE 3 ROKY ŠKORPÍKA?

           Historie Radešína je stará přes 500 let a do roku 1784 byl hospodářským dvorcem žďárského cisterciáckého kláštera a poté do roku 1945 panstvím, navazujícím na svou historii. Pak už to bylo horší. Po jeho rozparcelování přišel na konci 80.tých let jistý brněnský funkcionář Hampl, rodák (nechť je mu země lehká), který nechal zbourat hospodářské budovy bývalého dvorce. To byl jeden kulturní génius.

           Torzo původního dvorce dnes tvoří zámek, zbytek zahrady s kamennou zídkou, zbytek parku a barokní sýpka, jejíž stáří je 300 let. Jedná se o dosud poměrně zachovalý barokní skvost, kterých je po republice zničených hodně. Nyní se do sýpky pustil další brněnský odborník na slovo vzatý, tentokrát inženýr Škorpík, nerodák. Nechal opravit střechu, což je chválihodné, okopávání základů a jejich obsyp štěrkem je ale způsob „opravy“ památek pouze v Čechách. Jaký je další záměr našeho kulturního génia nikdo neví, kromě snad Velké čtyřky. Zničí i poslední zbytky historie? Co zastupitelé, vědí něco? A co rozpočet? Jistě tam byla částka na opravu sýpky. Nebo to je jak za starých časů, kdy nikdo nic neví a vše si řídí capo di tuti sám?

          A to včetně peněz. Podle uniklé smlouvy (omylem zveřejněné na ÚD 😁) má za lubem na historickou stavbu dát fotovoltaiku. Víte, že jen za studii utratil 360.000,- Kč + DPH? (smlouva zde). Ví to zastupitelé? A ví někdo, že elektřina z fotovoltaiky bude kromě obecních staveb zásobovat i jednu privátní? No hádejte, komu patří.VÁŽENÍ OVČANÉ, VODA NESMRDÍ! 

         Kdo by to řekl, jak málo času stačí k tomu, aby se voda nedala pít. Jára rezignoval v dubnu a dnes v červnu je voda tak smradlavá, že někteří už ani děti v ní nechtějí koupat. Z kuloárů je však zřejmé, že trio Miloš – Vasil – Jun (Ten, kterého nikdo neviděl) dělá, co může. Prý jen drobný  zádrhel s chlórem. No, jen drobné upozornění, že dříve se jednalo o bojový plyn.TECHNICKÝ ZÁZRAK POD HOTELEM

         Tomu nikdo neuvěří. Za našeho zastupitelstva jistý majitel ČOV na nás spolu s úřady a právníky útočil, že obec mu přetěžuje jeho čovku. Pak se sice zjistilo, že ji přetěžuje i on s hotelem a pivovarem celkem 3x, ale to je přeci jiný příběh. Ten se vypráví, podle toho, kdo spravuje obec.

         Je vidět, že brněnský inženýr je fakt machr, zčista jasna je ČOV kapacitně úplně v rychtyku a je schopna vyčistit nejen 3x víc, než byla donedávna její kapacita. Nyní je schopen napojit i zámek!

To jsou paradoxy. A můžete vzít jed na to, že pokud by tam další volební období byl někdo jiný než Velká čtyřka, dojde k opětovné právní bitvě, kdo může za přetížení ČOV! No přeci obec!

 

Koho jsme si zvolili, toho máme.
Jolana Tulisová

14.6.2024

023

BUDE ŠKORPÍK RESPEKTOVAT VŮLI OBČANŮ?

aneb

DALŠÍ JEHO ČIN PRO „BLAHO OBCE“


Vážení čtenáři,

s potěšením Vám sděluji, že petici Nesouhlas s navrhovanou změnou dopravní úpravy na místní komunikaci v Radešíně podepsalo dalších 12 občanů (a akce ještě neskončila). Tedy průběžné výsledky k dnešnímu dni jsou tyto:


Škorpíkova elektronická anketa

počet respondentů hlasujících PRO odstranění zátarasu       49

počet respondentů hlasujících PROTI odstranění zátarasu    23

po odečtení 10 hlasů petentů                                                    13

Petice

Petice proti odstranění zátarasu                                               40

Celkový výsledek:

PRO  odstranění zátarasu                                                          49

PROTI odstranění zátarasu (40petenti + 13anketa)                 53


Doufám, že si tento výsledek vezme Pravdomluvec k srdci, neboť jak sám prohlásil, je pro něj podstatný výsledek hlasování občanů, který bude podkladem a zárukou spravedlivého rozhodnutí (jeho odpověď na petici zde).

Ještě připomenu, že na petici PROTI odstranění zátarasu jsou občané, převážně žijící nebo vlastnící nemovitost přímo v lokalitě, které se úprava provozu bezprostředně týká. Můžeme doložit jejich podpisy a trvalý pobyt. Naproti tomu, nikdo neví, kdo hlasoval ve Škorpíkově anketě, protože tuto informaci odmítá sdělit (patrně má k tomu vážné důvody).

Pokud si někdo ale myslí, že Škorpík bere vůli občanů jako bernou minci, je na velkém omylu, protože na úřední desce v NMNM visí od 22.5.2024 Oznámení veřejnou vyhláškou - oznámení o návrhu opaření obecné povahy a výzva k uplatnění připomínek nebo námitek - Radešín - Pasport DZ (odkaz zde).

V tomto dokumentu žádá Škorpík o odstranění zátarasu a další úpravy dopravního značení v obci. Námitky k tomuto opatření můžete písemně podávat na Městském úřadě Nové Město na Moravě, odbor dopravy a vnitřních věcí, Vratislavovo náměstí 103, 592 31. Do 20.6.2024. 

Doufám, že nebudu sama, kdo se opět dopustí další pomluvy, lži, stížnosti, podnětu a provokace 🤣.


Výřez ze Škorpíkova pasportu dopravního značení, podaného na odbor dopravy v NMNMJolana Tulisová

3.6.2024

022

(pokračování)

Vážení čtenáři,

asi se má poznámka v rámci článku 022 o vrácené dotaci Pravdomluvce dotkla, neboť se rozepsal jak za starých časů, když toužil být starostou a ovládat Radešín: 


Pozitivní kritika

jsou situace, kdy kritika může být přínosem, nikdo učený z nebe nespadl. Avšak příspěvek od paní Tulisové na jejím webu RADEŠÍNSKÝ KURÝR  o vracení prostředků přidělených na volby spadá do kategorie pomluv a lží.

Stát posílá prostředky zálohově před volbami a po vyúčtování se rozdíl posílá zpět. Tento úkon provádí p.Procházková z MÚ Bobrová léta a bezchybně. Tedy i pro předchozí zastupitelstvo. Škoda, že p. Tulisová nenašla sílu kandidovat ve volbách a podílet se na rozkvětu obce. Energie vynaložená do pomluv, lží, stížností, podnětů a provokací, mohla být využita lépe. Určitě je ale prospěšnější, když tato zloba zůstane v Radešíně, než aby ji třeba pocítili její žáci v ZŠ.

Jsme připraveni nadále pokračovat v pozitivní politice a svěřené prostředky čerpat pro blaho obce a ne na soudní spory.


Je vidět, že to nervově nedává – opět „trochu“ odbočil od tématu, jak je u něj zvykem (pověstný Škorpíkův úkrok stranou), a jal se řešit mou nekandidaturu a můj vliv na žáky ZŠ. Přitom moje články jsou jen slabý odvar toho, co psával on o nás.

V poslední  větě se trochu spletl, správně měla znít:


Jsem připraven nadále pokračovat v pozitivní politice a svěřené prostředky čerpat pro blaho sebe a hotelu. Soudní spory, které jsem s obcí vedl, a které se staly pro mě nevýhodné, jsem zastavil. Protože bez nich nemohu být, rozběhl jsem soud s dodavatelem stavby chodníku. Občany mohu ujistit, že své peníze neriskuji a obec nečinní žádné úhrady právníkům“.


A teď k té vrácené-nevrácené dotaci na volby:

Navrhuji, aby zveřejnil  výpis z účtu za únor a březen 2023 a vysvětlil nám, co znamená položka z března – mínus 14.461,- Kč, nazvaná vrácení dotace.

Že stát posílá prostředky zálohově před volbami a po vyúčtování se rozdíl posílá zpět, samozřejmě víme, ale toto vyúčtování proběhlo v únoru 2023 a jde o položku mínus 9.400,- Kč, nazvanou finanční vypořádání dotace - prezident.

V březnu však odešla z účtu obce částka -14.461,- Kč nazvaná vrácení dotace. Moje informace je, že se jedná o vrácení dotace za volby. Pokud to není pravda, nemám problém uznat svojí chybu a omluvit se. V opačném případě čekám omluvu od „váženého“ pana starosty. Ovšem háček je v tom, že pokud to pravda je, Pravdomluvec to nikdy nepřizná.

Pro upřesnění:

Finanční vypořádání dotace dělají vždy zástupci obce, paní Procházková pouze zadá obcí poskytnuté položky do účetního programu. Bylo by fér, aby Pravdomluvec přestal všem předesílat, že za účetnictví obce je zodpovědná paní Procházková. Za účetnictví obce (a tedy i výsledek auditu) je zodpovědná naše Velká čtyřka ve složení Škorpík, Kutílek, Adamcová, Doležal.

Ano, nikdo učený z nebe nespadl. Ale proč se hlásí občanům, že audit dopadl bez problémů? Proč se neřekne pravda nebo se alespoň nemlčí? To je to, oč tu běží.


Poznámka na závěr:

Text Pravdomluvce mě opravdu potěšil. Je na něm vidět žlučovitost autora, který rád kritizoval, ale sám kritiku není schopen unést. Na úroveň článků nechť si každý čtenář udělá názor sám.  Čtenáři se mohou těšit na článek o tom, jak Pravdomluvec odpovídá na dotazy dle zák.106/1999 Sb. – o svobodném přístupu k informacím – to se nasmějete!

 31.5.2024
022

TO NENÍ PÍSEK ZE SAHARY, TO SE ŠKORPÍKOVI PRÁŠÍ OD HUBY

aneb 

FINANČNÍ AUDIT OBCE


Milí čtenáři,

možná jste také zaregistrovali tento příspěvek na www.obecní žumpa.cz:

Podle toho, jak nás Pravdomluvec informuje o auditu, by člověk nabyl dojmu, že proběhl bez problémů (a to dokonce i v loňském roce 😄) a že tedy výsledek přezkoumání zní, jak má správně znít: „Při přezkoumání hospodaření obce Radešín nebyly zjištěny chyby a nedostatky.“ 

Po prostudování Zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření však člověk nestačí žasnout. Výsledek je zcela přesně opačný, než referoval Pravdomluvec. Audit skončil naprostým fiaskem.

Podle zákona č. 420/2004 Sb. o přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí (§10 odst. 3) může výsledek přezkoumávání skončit trojím způsobem:

a)     nejsou zjištěny chyby a nedostatky

b)     jsou zjištěny chyby a nedostatky, ale ne natolik závažné

c)      jsou zjištěny závažné chyby a nedostatky.

 

Obec Radešín se dostala (stejně jako v loňském roce) do kategorie c) a nikoliv s jednou chybou či nedostatkem, ale rovnou se šesti. Ve zprávě je navíc konstatováno, že byla zjištěna závažná rizika vyplývající z chyb uvedených v části C zprávy (celá auditní zpráva za rok 2023 zde), která by mohla mít negativní dopad na hospodaření územního celku v budoucnosti a dále, že se obec vystavuje riziku nezákonného vybírání poplatku za komunální odpad a riziku bezdůvodného obohacení a vzniku škody v důsledku úroku z nesprávně stanoveného poplatku.

K tomu ještě připočtěme případ z loňského roku, kdy obec musela vracet dotaci na prezidentské volby v důsledku jejího špatného zaúčtování (asi jako jediná v republice).

 

Závěr je dvojí:

 

1)   Velká čtyřka ovládající obec jsou naprostí analfabeti a je to o strach, do jakých průserů stihnou ještě obec dostat (aby nezpůsobili její zánik!). 

Audit skončil ostudou i v loňském roce, kdy byly zjištěny dva závažné nedostatky (to stihli konšelé za pouhé dva měsíce svého hospodaření, protože dílčí audit před předáním obce byl v pořádku). Zpráva za rok 2022 zde. Proč nejsou schopni poučit se z chyb a problematiku si nastudovat, když se tak hrnuli vládnout obci? Proč je naopak výsledek horší než před rokem? 

2)  Snad cokoliv Škorpík vypustí do éteru, je lež jako věž. Tentokrát je to opravdu názorné i pro ty s IQ menším než 107. Pravdomluvec napsal: „Audit měl bezproblémový nález.“  A skutečnost? Kolosální ostuda.

Pravdomluvec dělá kliky.


Jolana Tulisová

25.5.2024


021

VODOVOD JE KONEČNĚ V DOBRÝCH RUKOU!

Dne 12.5. nás sebevědomě informoval brouk Pytlík , že dochází ke změně správce vodovodu. Od teď je jím zahraniční expert Vasil, alias Ferda Mravenec, práce všeho druhu. Proč po 6 letech končí se správcováním vodovodu Jára Neubauer, nám Pravdomluvec nesdělil.  

Jak si všichni pamatujeme, Pravdomluvec zahájil své tažení za přeměnu Radešína na Škorpíkov Nocí dlouhých nožů, kdy Radkovi odmítl dát jakoukoliv kontrolní funkci a Zdeňka odvolal z odborného zástupce pro vodu a kanál, kam prosadil Juna z Nížkova, který se přezdívá Ten, kterého nikdo nikdy neviděl.

Do vodovodu se pustil už loni, kdy se jal upravovat tlak na řadu B, až všem vylítaly pojišťováky.

Dalším pozoruhodným úkazem se stalo odmítnutí řešit načerpání vody z neznámého zdroje vody do systému vodovodu a vysvětlení hledal v točícím se netočícím se čerpadle. Nakonec mu to bude muset vysvětlit hygiena. Možná při té příležitosti spolu s Junem zjistili, že existuje něco jako provozní řád vodovodu. Jára Neubauer odchází se slovy, že nemá sílu ani nervy na lhaní Pravdomluvce.

Netrvalo to ani 24 hodin, kdysi výborná pitná voda má kvalitu kbelíku sava, a Pravdomluvec nám na MUNIPOLISU oznamuje (13.5.), že vrtá do dávkování chlóru. Chlór prý je problém, ale že situace by se měla v krátké době stabilizovat.

Z našeho zdroje jsme se dozvěděli, že Pravdomluvec chystá k situaci okolo vody vydat manifest, který v předstihu uveřejňujeme:

Mím ovčanům!

Bylo mým nejvroucnějším přáním, abych mohl zasvětit svůj život opravě ČOV, kanalyzaci a vodovodu a uchránil Svoje ovčany před otráveným potokem a zapáchající vodou. Pletichi  Mých odpůrců mne přinutili, abych po vipořádání se s ČOV, která je již mnoho let plně funkční a vzorky vždy višli a vicházet budou, jsem se chopyl další výzvi a rozhodl se zajistit Svým ovčanům pitnou vodu. 

Mí ovčané již nebudou muset odebírat pitnou vodu vhodnou pro kojence! Niní Vám budu dodávat z Mé vodárny pitnou vodu vhodnou pro důchodce!

Ve spolupráci se zahraničními odborníky ze svazu socialistických Respublyk a za podpory fondu Dobrý Rentiér- Mrtví Rentiér, který obci poskytl grant ve víši 99%, bude voda nově chemycki upravována pomocí zařízení dodané firmou Eutanas s.r.o. 

Mým ovčanům pokoj uvnitř a trvalý mír na venek. V této vážné chvíly Jsem si plně vědom celého dosahu svého rozhodnutí a své zodpovědnosti. Vše Jsem proskoumal a uvážil. S klidným svědomím nastupuji cestu, kterou My povynost vykazuje.

Spoléhám na Své konšele, kteří osobně vodu chutnali, a nic se jim nestalo.

Spoléhám na Svoje foliče, kteří v každé době budou pít Mé pivní patoky!

Spoléhám na Své statečné a obětavé zbrojíře, kteří s nadšením plní své povinnosti!

Spoléhám na Své ovčany, kteří bez reptání Mi projevují oddanost!

                                                                             Miloush Schkorpikus, pravdomluvný, v. r.

                                                                             Gastronom, pravá ruka, v.r.

                                                                             Velitel, levá ruka, v.r.

 

 Jolana Tulisová

14.5.2024020

KDYBY LEŽ NADNÁŠELA, MOHL BY BÝT ŠKORPÍK LÉTAJÍCÍM BALONEM

Vážení čtenáři,

nedávno proběhlo v naší obci několik žádostí o informaci podle z.106/99Sb., ale jen některé byly podrobně Pravdomluvcem zodpovězeny 😉.

Dotazy k anketě pasport komunikací

Tak se podívejme, co odpověděl Škorpík na moji žádost o informace týkající se jeho elektronické ankety v obci:

Otázka 1: žádám o zaslání seznamu telefonních čísel 72 respondentů, kteří hlasovali v anketě Pasport komunikací Radešín.

Odpověď 1: anketa byla neveřejná, obec si údaje o jednotlivých respondentech vyžádala od provozovatele systému Munipolis pro konfrontaci se současně probíhající peticí, aby mohla vyhodnotit stanoviska občanů společně. Vy konkrétně jste podepsala petici i jste hlasovala v anketě dne 11.03.2024 v 16:31

Otázka 2: Jakým způsobem byli osloveni starší občané, kteří nemají přístup k internetu nebo neovládají vyplňování elektronické ankety, a kteří občané byli osloveni.

Odpověď 2: jednotlivé občany obešli zastupitelé obce v případě ankety i petice.

Vůbec nikdo se nepodivuje nad tím, že Pravdomluvec odmítl zaslat telefonní čísla hlasujících a odpovídá úplně mimo mísu, protože přesně toto jsme očekávali. Ale je to k jeho škodě, jen tím přiživuje spekulace, že asi teda s tím hlasováním to nebylo úplně košér.

Dotazy Škorpíka Škorpíkovi

Při pohledu na obecní web žumpa.cz, to ale vypadá, že Pravdomluvec požádal sám sebe o poskytnutí informací dle z.106/99Sb. ve formě 4 otázek, na které si za 260,- Kč také sám odpověděl. A představte si, že i sám sobě lhal! To už není normální, to je nemoc. (Odpověď v PDF k 3.5.2024 ZDE, nejspíše jí opět brzy smaže.)

Ad a/ Za jakou cenu prodala obec pozemek rodině Tulisů pod Jamčicí?

Odpověď: za částku 400,- Kč /m2

Z uveřejněné kupní smlouvy (kterou dal sám do přílohy), „přehlédl“ malý detail:

Kupující se zavazují vybudovat k předmětné věci nemovité na vlastní náklady vodovod pro veřejnou potřebu DN80 a cestu šířky 3m ze štěrkodrti (dále „infrastruktura). Infrastruktura bude po kolaudaci bezplatně převedena na obec Radešín. (Už se stalo.) Hodnota infrastruktury je 550.000,-Kč.

Takže krátký, ale matematicky velice „složitý“ výpočet (to po Škorpíkovi nemůže nikdo chtít):

550.000 (hodnota infrastruktury) / 2.500 (rozloha pozemku) = 220,- Kč/m2

Cena pozemku 400Kč/m2 + 220Kč/m2 = 620 Kč/m2

Poskytnutá nepravdivá informace  nebyla jistě omylem, protože převod vodovodu již byl v jeho gesci. Ale on za to nemůže, protože patologická lhavost (Pseudologia Phantastica), kterou trpí, je trvalé, obtížně léčitelné psychické onemocnění, které se s věkem zhoršuje. 

Pozn. 1: V té době obec prodávala pozemky za 300,- Kč/m2 a i znalecký posudek na tento pozemek, který jsme nechali vyhotovit, stanovil tuto cenu.

Pozn. 2: Jak to bylo s pozemkem pro parkoviště hotelu pod hrází? Škorpík si těžko vzpomene, jak chtěl okrást obec, ale nestihl to. Tehdy šlo o 300.000,-Kč!

Pozn. 3: A co Škorpíkem ukradený pozemek obci parc.č. st.32 u hájovny o cca stejné výměře a ceně jako pozemek na Jamčici? (O ukradeném pozemku – viz článek na tomto webu číslo 001 Fakta o soudních sporech obce, spor číslo 9, nebo také ZDE.)

Další dotaz Škorpíka Škorpíkovi se týkal právních sporů obce – opět odkazuji na článek 001 Fakta o soudních sporech obce, jen připomenu, že z 10 sporů, které obec vedla, sedm zapříčinil Škorpík a dva Adamcová (tj. 99% vynaložené částky obcí na soudní spory, kterou Pravdomluvec uvádí ve své odpovědi na svůj dotaz) a dále fakt, že do konce našeho mandátu bylo vyřešeno 5 sporů, všechny vítězně pro obec, z toho jeden prvoinstančně. Ostatní spory Škorpík jako starosta okamžitě zrušil, protože kdyby to šlo takto dále – kam by přišel???

Sám sobě také odpovídá, že obec po volbách 2022 za soudní spory nevynaložila žádné prostředky (v bodu c), ovšem hned v bodu d zároveň uvádí, že aktuálně probíhá soudní spor ohledně reklamace chodníku, v příloze se dokonce dozvídáme, že obec zastupuje a Žalobu na odstranění vad díla podal JUDr. Horáček (to je ten, který naopak před nedávnem zastupoval Škorpíka proti obci). Tento JUDr. Horáček  fakturoval Škorpíkovi právní služby v souvislosti s ČOV za rok 2020 celkem 70 hodin s hodinovou sazbou 3.500,- bez DPH (ještě v rámci Deloitte), tedy celkem 245.000,-  Kč, a za rok 2021 celkem 49.975,- Kč (už jako Horáček). (ZDE, ZDE, ZDE a ZDE) (Škorpík to pak chtěl vyúčtovat obci ve stočném ve výši 324.985,49 Kč za rok 2020 a ve výši 286.018,36 Kč za rok 2021). Tak teď dělá JUDr. Horáček pro obec asi zadarmo. No tak určitě. 

Další body jeho dotazů a odpovědí bez komentáře, snad jen, že dotace na chodník je údajně těsně před vyřízením. To prý bylo cest do Prahy!

 

Poděkování:

Rodina Tulisova tímto děkuje brněnskému podsvětí za převedení svého člena Škorpíka do obce Radešín, který ze zadlužené obce v krátké době udělal ekonomický zázrak (společně s experty Kutílkem a Adamcovou), nad kterým žasnou auditoři kraje Vysočina a všem ho dávají za vzor.

 (Článek o účetním auditu obce se chystá.)

 

 

TAK AŤ SE MU DOBŘE LÍTÁ

balón Škorpík poletující nad Radešínem


Jolana Tulisová

3.5.2024


019

SVĚTÝLKO NA KONCI TUNELU (ZÁTARASU)

aneb

ÚSPĚŠNÝ KRŮČEK OBČANŮ PROTI „VELKÉ ČTYŘCE“


Milí čtenáři,

s potěšením Vám oznamuji, že žádost o přezkum stanoviska Dopravního inspektorátu Policie České republiky ve Žďáru n. S. k odstranění pevné překážky, kterou jsem zaslala na Krajské ředitelství policie  Kraje Vysočina, byla vyslyšena. (žádost zde)

Dopravní inspektorát ve Žďáru nad Sázavou na základě právní analýzy a konzultace s KŘ PČR své původní kladné závazné stanovisko ZRUŠIL.

Originál závazného stanoviska z 8.2.2024 zde

Sdělení k předložené žádosti o přezkum z 16.4.2024 zde

 

Další dobrou zprávou je, že se mi ozvalo několik občanů, kteří by rádi dodatečně podpořili naší petici svým podpisem. Náš původní záměr byl, aby se na petiční archy podepisovali jen ti, kterých se problém bezprostředně týká, tedy občané žijící v blízkosti této místní komunikace, nebo maminky, které využívají komunikaci pro cestu s dětmi na dětské hřiště.

Na základě Škorpíkovy ankety, kde hlasovali i lidé, kteří tam v životě nebyli (a to ani hrabat listí, jako například Adamcovi), tento svůj pohled měníme a obejdeme s archy všechny občany.

 

Na závěr chci velice poděkovat Katce Hodulíkové a Zdeně Pulcové, které  spolu s ostatními přišly na zastupitelstvo a svojí velice moudrou argumentací daly Škorpíkovi a jeho „čtyřce“ najevo, které řešení je pro Radešín přínosné, a které je jen politikou nenávisti (kdy se boří z principu vše, co minulé zastupitelstvo dokázalo realizovat). 

Perlička na závěr:

Při vyřizování odstranění zátarasu na místní komunikaci brouk Pytlík zjistil, že OÚ Radešín je zároveň Silničním správním úřadem pro místní komunikace v Radešíně. Z toho důvodu pak zmizel  z jeho webu další článek, svědčící o jeho mýlkách, kde se rozepsal o naší snaze dát do souladu s dopravními předpisy umístění reklamy na hotel na ploty Drdlových.           

Brouk Pytlík ve spolupráci s p.Drdlovou posměšně tvrdil, že tento úřad je leda tak v NMNM. Hovořit o zadostiučinění asi nemá cenu, nebo se nám omluví? Ne, všem v hospodě určitě řekne, jak se zase spletl. 😉Jolana Tulisová

19.4.2024


018

ČUČKAŘI ZKOUMALI VODOVOD

aneb

A PŘECI SE NETOČÍ

Vážení čtenáři,

život v obci přináší neustále další a další humorné příběhy a je třeba je pro historii zaznamenat. Kauzu zapáchající vody, jejíž příčinou dle sdělení Pravdomluvce byl nátok vody do vodovodu ze soukromé studny, se následně jal vysvětlovat točícím se čerpadlem před vodojemem.  Pravdomluvec alias Čučkař-boss celý den zkoumal grafy čerpadla v horní tlakové stanici, údajně chybně čerpající vodu do vodojemu, a přirovnal se ke Koperníku a prohlásil „A přeci se točí…“.

Jára tvrdil, že se netočí (kromě doby, kdy má) a voda takto do vodojemu nepřibývá. No a tak byla svolána Komise Čučkařů ve složení Škorpík – Bartoš – Burian a pozvala si Járu „na kobereček“ do tlakovky u vodojemu. Výsledkem zkoumání bylo, že čerpadlo se netočí a světe div se, není ani napojeno na přístroj generující grafy!

Následně Čučkaři vyzkoumali, že zápach vody je způsoben vadnou sondou ve vodojemu…No tak určitě!

No není to k popukání?

Graf vysvětlující zápach vody 😂


Zdeněk Tulis

18.4.2024017

PIJEME NEZÁVADNOU VODU?

Vážení čtenáři,

Obcí Radešín hýbe kauza vodovodu, kdy provozovateli někdo načerpal poměrně značné množství vody z neznámého a nikým nekontrolovaného zdroje vody do systému vodovodu pro veřejnou potřebu. Přišlo se na to tak, že voda vykazovala zvýšený zápach, a dle informace zveřejněné obcí a zaslané přes munipolis některým občanům na email došlo k výše popsané situaci.

Zkopírováno z emailu ze dne 11.4. (tedy i s hrubkami):

Problém voda

Dobrý večer, zjistili jsme problém na obecním vodovodu. Z některé soukromé studny v obci přibývá voda do obecního vodojemu. Předpokládáme, že se jedná o nedopatření, kdy je připojena současně studna i vodovod. Vodoměr bude odčítat odběr. Prosím zkontrolujte, týká se pouze občanů ze studnou. 

Jinou reakci jsme od provozovatele v takto závažné a mimořádné situaci nezaznamenali! Prostě NIC – máme-nemáme převařovat, nikdo neví. Chování provozovatele je opravdu neuvěřitelné. S dotyčnou odpovědnou osobou to vůbec nehne, zda občané pijí závadnou vodu, ho vůbec nezajímá. Kontaktovat odpovědného zástupce pro vodovod Milana Juna, aby věc řešil,  jsem musel já – do pátku 12.4. o ničem nevěděl. 

Následně jsme byli informováni o odběru vzorků:

Zkopírováno z emailu 12.4.:

Voda

Nezávadnost vody v obci byla ověřena 8.4. odebranými vzorky, které jsou v pořádku, nové vzorky odebereme 15.4. a preventivně jsme zvýšili dávky dezinfekce v úpravně vody. Toto opatření může způsobit nepatrný zápach chloru. Zmíněný problém nátoku se již tuto noc nevyskytl. 

S p.Junem jsem si volal a potvrdil mi, že ví, jak mohou být propojeny vodovody pro veřejnou potřebu s jinými zdroji.

Jaké bylo překvapení, když v pondělí 15.4. přijde od Škorpíka email, že neexistuje žádný seznam duálních zdrojů a problém je jinde:

Zkopírováno z emailu 15.4. - část:

Dobrý den všem, nehledám omluvu ke stávající situaci, pouze jen vyjmenuji několik faktů 

Otázka duálního připojení , neexistuje žádný oficiální ani neoficiální seznam domácích zdrojů, zdroje které byly nahlášeny na vodoprávním úřadě jsme zkontrolovali. To že se při výměně vodoměrů v minulém volebním období kontrola mohla provést případně se mohla zajistit odpojení je pouze fikce, každopádně ani z této montáže nejsou žádné podněty. 

Odpověď na otázku jak se mohla čerpaná voda dostat do horního vodojemu přes zpětnou klapku a elektroventil je zodpovězena viz. graf ze kterého je zřejmé, že ventil propouští a čerpadlo ani v noci není schopno natlakovat řád tak aby se zvýšeným tlakem vypnulo. Tuto skutečnost potvrdil i Jarda Neubaier jako poruchu o které se ví delší dobu. Nechci rozebírat spotřebu čerpadla a více náklady za poslední roky ale tento problém vyřešíme tento týden.


…dále následují grafy a „odborné vysvětlení“ Škorpíka…. 

No zde aspoň vidíte, jak funguje nový starosta, který si ani nenastuduje platnou dokumentaci k vodovodu (a to jí moc není), ale odvahu provozovat vodovod má zcela bez zábran. Není mi jasné, proč by mu měla vodoprávka vést seznam duálních zdrojů (asi jí už volal!), takovou povinnost samozřejmě nemá, to je věc provozovatele. Smutné je též fungování odp.zástupce p.Juna, který o situaci nic nevěděl min. 1-2 týdny. Pozitivní je, že po upozornění ze strany odběratele se problému věnuje.

Starostu též potěšilo, že podnět vodoprávce zatím neodešel. Pokud by se toto stalo za starostování  Radka Chocholáče, můžeme si být jisti, že by přišel nejen podnět vodoprávce, ale i hygieně a trestní oznámení na policii, že jo, Miloši?

Komentovat grafy nemá vůbec smysl, jednak je vykládá zcela chybně (jako obvykle) a jednak se snaží popřít první vysvětlení situace (viz email z 11.4.), aby nemusel nic dělat. Chybných výkladů grafů jsem u ČOV viděl od něj opravdu hodně.

Občanům, kterým vadí, že je jim dodávána potenciálně závadná voda, mohu sdělit, že buď provozovatel odstraní příčiny tohoto stavu, nebo podnět odejde.  Je jasné, že náprava nebude okamžitá, ale chci znát způsob nápravy a časový harmonogram. Do středy 17.4.

Zdeněk Tulis

15.4.2024


016

NEPOUŠTĚJTE ŠKORPÍKA K VODĚ

aneb

PITNÁ VODA ZASE PÁCHNE JAK BOLAVÁ NOHA 

(DEŽA (to) VÍ)


Vážení čtenáři,
možná si ještě vzpomenete na „kvalitu“ pitné vody v letech cca 2017-18 a na to, jak dokonce  v létě 2018 došlo ke kontaminaci vody ve sběrné studni bakteriemi ze znečištěného potoka od nefunkční ČOV, kdy při poruše čerpadla vrtu došlo k přelití vody ze studny do potoka plného bakterií a odtud zpětně do studny. Jak dlouho jsme to pili, nikdo neví, dokud na to nepřišla hygiena a nebyl vyhlášen "poplach".  To se stalo za provozování dua Škorpík-Bartoš.


Dnes je u vody opět Škorpík. Připomenu jeho první vskutku „inteligentní“ počin v této oblasti – navýšil tlak na řadu B nad zákonem daný limit, až všem vylítaly pojišťováky. Všemu rozumí, všechno ví nejlépe, všechno umí, všechno spraví – Škorpík brouk Pytlík. Nebo mu to možná poradil jeho nový odborný zástupce s indiánským jménem  Ten, kterého v Radešíně nikdo nikdy neviděl.


A nyní - po šesti letech - zažíváme déjà vu – opět nám teče z kohoutku hnusná špinavá páchnoucí voda.

Co se zase ve vodovodu děje? Slyšeli jste někdo hlášení rozhlasu s vysvětlením, co se stalo, zda máme převařovat vodu a jaké kroky k nápravě jsou podnikány? Nebo to je na stránkách obce? Nebo možná to ví jen ti uvědomělí, co mají munipolis? (Babky bez internetu se mohou klidně nakazit nějakými těmi koliformními bakteriemi, že?) Dozvíme se od Pravdomluvce pravdu?


Na vědomí: Jun, odborný zástupce pro vodovod a kanalizaci obce Radešín.

Škorpík zkouší kvalitu pitné vody (bolavou nohou).


Jolana Tulisová

11.4.2024

015

SVEŘEPÍ ŠAKALI ZAVILE VYLI

 aneb

PROČ JSOU TAK UMANUTÍ?


Na program další schůze konšelů se dostal jako první bod pasport místních komunikací respektující výsledky elektronické ankety zorganizované brněnským ajťákem, zvaným Pravdomluvec, toho času capo di tutti Škorpíkova.

Proč Pravdomluvec neobešel občany s natištěným formulářem, je nabíledni. On se lidí totiž bojí. Nebo mohl vyslat s formuláři zástupkyni Adamcovou, zvanou Matka uškrceného. To by ji však někdo mohl při obchůzce obce též uškrtit…takže raději elektronicky!

 

Proč elektronicky? No proč ne! Výsledky se přeci dají vždy „demokraticky“ upravit. Údajně hlasovalo 72 lidí! No to si představte na Radešín!

Předpokládám, že to jsou ti, co se jich to týká! Tak například pro odstranění zátarasu určitě hlasovali všichni Adamci, kterých se to týká nejvíce (pozn.: v životě tam nikdo z nich nebyl), kromě Uškrceného (ten je přeci uškrcený a tak hlasovat logicky nemohl) – to jsou 4 hlasy, dále Pepek K.Vyskoč (došel maximálně k bytovce) a 4x Trčci (kolem jejich se jezdit nesmí) – to je bez diskuse. Určitě také hlasovaly všechny odstěhované dcery, které tu sice mají formálně trvalý pobyt, ale sto let je tu nikdo neviděl (kromě voleb, že). No a co Ten, co chtěl věc vyřešit, a co zvedal pokácené značky? Ten byl s celou rodinou určitě také pro (vnoučata jsou už přeci velká) a Škorpíkův dres přeci nelze zradit! A to ani v případě, že to obci nepřinese nic dobrého, tak jako v jiných případech.

A co Velitel kumpanie? No to bylo přeci jeho hlavní nosné téma při volbách – to druhé (opravu hasičky) totiž nedávno odpískal.

 

Takže proč jsou tak umanutí?

 

No, s racionalitou to nemá nic společného, je to jen otázka jaký dres nosím.

 

SLÁVA  PRAVDOMLUVCI , 3 X SLÁVA!

Pravdomluvec a jeho tým (každý se jistě pozná)


PS: nemohl by někdo ty úřední listiny po Pravdomluvci zkontrolovat?  Je to do nebe volající ostuda pro celou obec  na oficiálních webových stránkách mít takové perly jako „schválení OZV o místním poplatku za PSI“ (opravdu, ve slově PSI má měkké i, pozvánka v PDF ZDE), a to ani nemluvím o problematice velkých písmen a čárek ve větě. No hnus, velebnosti.


Jolana Tulisová

1.4.2024

014

ŠKORPÍKOV – OBEC, KDE ZÍTRA JIŽ ZNAMENÁ VČERA


Vážení čtenáři,

Pravdomluvec poslal signatářům petice proti odstranění zátarasu odpověď, kterou si můžete přečíst ZDE. Dozvíte se z ní například údaj, že elektronické ankety se k 25.3. zúčastnilo již 71 respondentů. Zajímavé. Když v obci žije cca 100 voličů a dobrá polovina z nich nemá internet. Tak zřejmě hlasovali i někteří občané Bobrůvky nebo Podolí, kteří si přes náves zkracují cestu.

Pravdomluvec na obecním webu žumpa.cz v pondělí 25.3. sdělil petentům, že výsledky ankety oznámí zítra, tj. v úterý 26.3. (printscreen ZDE), ale dnes máme středu 27.3 a tak zítra již bylo včera. Že by výsledky vyšly divně a potřebovaly malou úpravu? 

Apropo ještě jeden podnětný návrh do ankety - umístění radaru na cestu mezi dům Velitele kumpanie a Knajpy u balóna!  Obci by z toho káplo 14 pokut za týden.

Pravdomluvec  s Velitelem kumpanie se řítí po nově otevřené Cestě vítězství


Jolana Tulisová

27.3.2024

013

DESET OTÁZEK NA PRAVDOMLUVCE

Milí čtenáři,

některé z Vás jistě „pobavil“ Škorpíkův nejnovější výplod, nazvaný Konec projektu, který dal na obecní web (!). Dalo by se to parafrázovat jako vylití brněnské stoky na Radešín a ukazuje na způsob myšlení „našeho“ starosty (bohužel), zvaného Pravdomluvec, pravděpodobně za pomoci některého z konšelů. Podle způsobu vyjadřování to vypadá na Velitele kumpanie nebo Matku uškrceného.

Že tento způsob vyjadřování používal jako hospodský mezi svými oddanými posluchači, jsme již považovali za jakýsi „normál“ v naší malé obci, ale nyní to posunul na vyšší level a jako starosta začal tento způsob vyjadřování používat i na oficiálním webu obce.

No, máme takového starostu, jakého si zasloužíme, i když se zvolil i svým hlasem.

STOJÍ ZA ZAMYŠLENÍ, CO ASI HO TAK ROZČÍLILO?

ŽE BY NEUNESL KRITIKU ZA „OBCHOD STOLETÍ“?

Abychom to mohli rozklíčovat, poslala jsem mu podle zákona 106 těchto 10 otázek:

Žádost o poskytnutí informací

Podatel tímto žádá, ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb. v platném znění, o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Obec Radešín o poskytnutí následujících informací:

1.      Jaké nemovitosti a za jakou cenu prodala obec od roku 2012?

2.      Kolik finančních prostředků zaplatila obec za vybudování fit stezky a kolik z těchto prostředků činila dotace? Jaká výše z celkové částky byla použita na výstavbu komunikace v úseku od č.p. 7 k parc.č. 156/48?

3.      Jakým způsobem nabyla obec do vlastnictví vodovod v úseku B2.2 (od chaty č.ev. 6 k parc.č. 156/48)?

4.      Kolik finančních prostředků zaplatila obec firmě Santis a.s. za vypracování územního plánu obce? Kolik z toho bylo uhrazeno z dotace?

5.      Kolik finančních prostředků zaplatila obec za právní služby od 1.1.2023, kdo byl dodavatelem těchto služeb a jaká byla hodinová sazba?

6.      V jaké výši byly vyplaceny refundace mezd v období od listopadu 2018 do října 2022, z toho kolik Mgr. Tulisové a kolik p. M. Kutílkovi?

7.      V jaké výši byly vyplaceny cestovní výlohy celkem v období od listopadu 2018 do října 2022, z toho kolik Mgr. Tulisové?

8.      Jaká byla sjednána doba trvání práva stavby na obecním pozemku parc. č.  210/5 pro M. Škorpíka a za jakou cenu?

9.      Kolik finančních prostředků zaplatila obec za kanalizaci (stoka C3) a vodovod (řad A6) od č.p. 14 (Š. Bejdák) směrem k č.p. 44 (J. Uhlíková) a kolik odběratelů s trvalým bydlením je na tuto infrastrukturu připojeno?

10.   Kolik finančních prostředků zaplatila obec za opravu komunikace po výstavbě kanalizace a vodovodu v úseku od č.p. 14 k č.p. 44 včetně dotace obnova venkova?

Žádám o poskytnutí výše požadovaných informací, včetně kopií příslušných účetních dokladů a smluv, v zákonem daném termínu na mailovou adresu: jolanatulisova@seznam.cz.

Na jeho odpovědi se těším a budu Vás o nich samozřejmě informovat. 

Jolana Tulisová

24.3.2024


012

TAK TO SE MOC NEPOVEDLO

Vážení čtenáři,

na můj článek Zle matičko zle, Škorpíkovci zde  jsem obdržela dopis předsedy představenstva Proagra RS a.s. Ing. Michala nazvaný Koloběh dějin při prodeji pozemků v areálu produčky z pohledu vlastníka, ve kterém mě žádal, abych jej na tomto blogu zveřejnila, což tak činím: zde.

Ing. Michalovi děkuji za názor a dovolím si konstatovat, že potvrdil mé tvrzení, že obec na odložené transakci prodělá 2mil.Kč a „mezi řádky“ i to, kdo asi za ním běhal a předkládal mu „svojí“ verzi událostí v Radešíně. 

 K textu Ing. Michala bych chtěla jen vyjádřit svůj pocit, že má tendenci dávat mi životní morální ponaučení, což ale nezní příliš přesvědčivě, pokud sám - no, posuďte sami (cituji z dopisu): „Na základě těchto událostí (- Odříznutí vrtu s pitnou vodou pro zásobování hotelu, - Návrh na vklad předkupního práva k cizím pozemkům pro obec Radešín, - Komplikace kolem provozu ČOV pod Balónovým hotelem) jsme se ve vedení PROAGRA rozhodli přerušit jednání s obcí Radešín o pozemcích v areálu produčky.“

A jak to bylo?

-  ukončení jednání ze strany Proagra ……...……………………………………..září 2021

-  přerušení dodávky vody hotelu …………........…………4.2.2022 (tedy následující rok)

-  návrh na vklad předkupního práva .…............…….26.1.2022 (také až následující rok)

Je evidentní, pokud čas plyne dopředu, že Ing. Michalem uvedené důvody jsou lživé.

Ke kauze ČOV se snad nemá ani cenu vyjadřovat, neboť se ji dvojici Škorpík-Bartoš podařilo od 2012 přetížit 3x a celé volební období nám pražský právník Škorpíka neustále vyhrožoval odpojením obce.

 Dále bych připomněla, že naše malá obec držela při sobě do příchodu Škorpíka do Radešína. Níže si může Ing. Michal a celé představenstvo Proagra prohlédnout foto potoka 10m za výustí z ČOV. Takto totiž též vypadá úroveň poskytovaných služeb hotelem a jeho pivovarem, který zapříčinil kolaps ČOV.

Zbytek textu Ing.Michala bych s dovolením nechala bez komentáře.

 

PS: Pane inženýre, pokud by Vás zajímala fakta ohledně kauzy ČOV  nebo neplacení vodného hotelem, všechny informace najdete na starém webu obce dosud přístupném nebo i zde na tomto blogu, popřípadě Vám je ráda osobně sdělím.  Též Vám mohu poskytnout spoustu informací, jak hotel participoval na rozpočtu obce.

 

Info o zveřejnění příspěvku Ing. Michala na svém webu posílám jemu a dále všem, které měl pan inženýr při jeho odesílání mezi adresáty. Opravdu netřeba dalšího komentáře.

Od: Jaroslav Michal PROAGRO R. Svratka,a.s. <jaroslav.michal@proagro.net>
Komu: radesinsky.kuryr@seznam.cz, urad@obecradesin.cz
Kopie: bartos.boh@seznam.cz, skorpik@faster.cz
 


Jolana Tulisová

18.3.2024 


011

BRNĚNSKÉ PODSVĚTÍ PROMLUVILO

Člen brněnského podsvětí, toho času capo di tutti Škorpíkova, uveřejnil na webu obce žumpa.cz pod pseudonymem Calvera (tomu se podobá vzhledem i skutky) pozoruhodný článek. Protože se mu stává, že po mariánkovém vystřízlivění často své perly vymaže, uvádím tento nový článek (i s chybami a nadčasovým datumem) pro historii obce i zde (jednou ji vydám knižně 😉):

Konec projektu

31.12.2024

Nedávno se na mne obrátili lidé z obce ve věci urážek bývalé místo-starostky Jolany Tulisové na jejím webu. Celou situaci vnímám jako ukončení projektu, který v minulém volebním období obnášel nákup obecních pozemků, výstavbu komunikace k nim pod rouškou fit stezky, výstavba rodinného domu stejnou firmou, která byla vybrána ve výběrovém řízení obce na stavbu chodníku. Dotažení obecního vodovodu ke zmíněným pozemkům, podpůrné akce typu fakturace různých dokumentací a projektů od Z. Tulise a firmy Santis. Celé pak pod dohledem právní kanceláře a dalších příslušníků rodiny Tulisů i s příslušnou fakturaci. Příjemným zpestřením byly jistě různé refundace, cestovní příkazy, pronájem pozemků na 30let s opcí a pod. Rozhodnutí nekandidovat do zastupitelstva bylo předpokládám reakcí na to, že již nebylo co přerozdělovat a s tím souvisí i nezájem o názor občanů, voličů. Rozcestník u jejich novostavby některé zmiňuje a jeho odstranění z obecního stromu nezabránilo tomu aby se objevil následující den nový. A tak obec neplánuje koordinovaný postup v této kauze a věří že si občané udělají obrázek sami a budou podobné urážky ignorovat.

Calvera alias Škorpík

Jolana Tulisová

14.3.2024


010

ZLE MATIČKO, ZLE, ŠKORPÍKOVCI ZDE

ANEB

JAK ŠKORPÍKOVA JEŠITNOST PŘIŠLA OBEC DRAHO


Vážení čtenáři,

dnes jsem si k titulku vypůjčila parafrázi epigramu obrozeneckého „buřiče“ Karla Havlíčka Borovského, kterého poté mocnář poslal do vyhnanství v Brixenu. A protože každý bod zápisu posledního zastupitelstva Škorpíkova je pozoruhodný, věnujme se v tomto článku odkupu pozemků u produčky (parc.č. 71/3) obci. 


 Dohoda s Proagrem o prodeji obci za 140 Kč/m2 (2021)

Při tvorbě územního plánu jsem měla několik schůzek s p.Michalem z Proagra za účelem projednání záměru obce dát pozemky produčky, jejichž je Proagro vlastník, do územního plánu jako stavební parcely pro rodinné domy.

Jednání s p.Michalem bylo velmi příjemné a souhlasil s tím, že není vhodné prodat pozemky pro komerční účely (jedním ze zájemců byl p.Koloušek z Bobrové), ale že pozemky by měly patřit obci.

Na schůzce 18.6.2021 mi p.Michal potvrdil možnost odprodeje pozemku za cenu 140,- Kč/m2, celkem 1.522.500,-Kč.

Dotace na brownfield

Okamžitě jsem začala vyřizovat dotaci na revitalizaci brownfieldu. Z této dotace bylo možné  uhradit kromě rekultivace i 40% pořizovací ceny pozemku (náklady obce na pozemek by se snížily na cca 1mil.Kč). Dotace nám byla předběžně přislíbena. 

Schválení koupě zastupitelstvem

Na jednání zastupitelstva dne 29.6.2021 bylo přijato usnesení 98/23/21, ve kterém zastupitelstvo schválilo koupi pozemku a oprávnilo starostu k podpisu kupní smlouvy s Proagro za cenu 140,- Kč/m2 (usnesení zde). 

Škorpíkova kudla v zádech

Ve Škorpíkově ale nemůže být nic bez překvapení. Škorpík společně s Bartošem se vypravili za p.Michalem a jali se ho přesvědčovat, aby obci pozemky neprodával!

A tak mi p.Michal na další schůzce zcela nečekaně oznámil, že na naléhání Škorpíka a Bartoše pozemek TOMUTO ZASTUPITELSTVU (2018 - 2022) neprodá. U Škorpíka už víme, co je zač a co od něj můžeme čekat, ale od Bohouška to zabolelo. 

O pár měsíců později

Co se však nestalo o pár měsíců později?

Záměr odkoupit pozemek produčky se objevil ve volebních slibech Škorpíka. No nejsou to slovy klasika paradoxy?

Škorpíkův obchod století (2024)

V zápise ze zastupitelstva ze dne 21.2.2024 (zde, viz usnesení 11/01/24 ) se můžeme dočíst, že zmíněný pozemek Proagro nabízí obci ke koupi za 3.000.000,- Kč.  

Tato ješitnost Pravdomluvce přijde obec na 2.000.000,- Kč (3mil. – 1mil.Kč) a to si počkáme, zda vyřídí dotaci na revitalizaci brownfieldu! Tak určitě by to mohlo dopadnout - podle „vyřízené“ dotace na chodník.

KAŽDÁ SRANDA NĚCO STOJÍ, ALE TAHLA STÁLA FAKT HODNĚ.

A takhle si tu hospodaříme…

Pro inspiraci obrázek, jak konšelé Škorpíkova hospodaří (vedou býka na pastvu):

Provazu se drží zleva – Pravdomluvec – Velitel kumpanie – Gastronom, pod nadpisem kouká z okna Matka uškrceného.

Jolana Tulisová

11.3.2024

009

ŽÁDALI, ŽÁDALI, ŽÁDALI..... AŽ DOŽÁDALI

reakce na reakci Pravdomluvce na tento článek na "obecním" webu


Pravdomluvec se jal na „obecním“ webu reagovat na tento článek a sáhodlouze rozepisovat, proč odmítl dotaci na zbrojnici (odkaz na jeho reakci zde, nebo v PDF k 9.3.2024 zde). Všechny jím uvedené skutečnosti byly ovšem celou dobu známy – viz Požadované velikosti prostor v dotační výzvě na rok 2019 zde (viz strana 13) (včetně oddělených dámských a pánských toalet 😆). A že bude cena někde trochu jinde, než v rozpočtu starém 10-15 let, bylo také všem soudným jasné. Na tyto skutečnosti jsme upozorňovali vedení hasičů na schůzce v 2019, nic nepomohlo, Radek dál musel marnit čas každoročním sepisováním žádosti o dotaci.

Kritizovat jim šlo výborně, něco zrealizovat už je horší. Ale za mě dobrý. Čím méně toho tito kocourkovští konšelé zrealizují ze svých pomatených plánů, tím pro obec lépe. Jejich neschopnost je tak velkým příslibem a nadějí pro občany Radešína. Ještě 2 a půl roku a máme to za sebou.

Jolana Tulisová

9.3.2024
ŽÁDALI, ŽÁDALI, ŽÁDALI..... AŽ DOŽÁDALI

zprávičky ze Škorpíkova


Mnoho let tomu nazad, co hasiči Škorpíkova začali posílat žádost o dotaci na rekonstrukci požární zbrojnice. Žádali nepřetržitě a vytrvale. Pokud vím, dokonce jim můj manžel dělal zdarma studii, za což mu jsou dodnes vděční.

Za mého působení na obci (2018-2022) se s posíláním žádosti muselo každoročně pokračovat. Běda, pokud by se odvážil někdo špitnout, že rekonstrukce hasičky s dotací na 50% nákladů, je pro obec příliš nákladná záležitost (ze způsobilých výdajů odhadnutých na 3.000.000,- Kč by dotace pokryla 1.500.000,- Kč). Také bylo demokraticky zakázáno byť jen pomyslet, že vzhledem k jedinému využití zbrojnice mohou přeci hasiči pivo konzumovat v novém společenském centru obce nově vybudovaném za 10mil. Kč, nebo ve Škorpíkově knajpě naproti. Nebožák, který se odvážil takto troufalé rebelie, byl odsouzen k ukamenování a nesměl se odvážit vkročit do vesnice! Velitel kumpanie dával svou krystalickou nenávist najevo alespoň tak, že v podroušeném stavu cestou z hospody močil do truhlíků s květinami, o které jsem se starala (to je ten, co byl ve volbách lídrem hnutí Smír v Radešíně 🤣).

A hle! Letos se konečně naši hasiči dočkali (dokument o poskytnutí dotace zde) a co se nestalo? Místo oslavy s petardami a šampaňským nedostali Velitel kumpanie s Pravdomluvcem odvahu záměr zrealizovat. Po velkém mudrování v kruhu starších a s plnými gatěmi se rozhodli, že přidělenou dotaci odmítnou!

„Voni za vysrabení nemůžou, voni chtějí dělat něco pro lidi přeci“, jal se objasňovat Pepek K.Vyskoč. No, kritizovat jim šlo podstatně lépe.

Na co však nepřišli? Na rekonstrukci si každý rok přisvojí dotaci na obnovu venkova! Tato dotace ve výši cca 120.000,- Kč  je přidělována obcím Krajem Vysočina téměř automaticky, a vždy byla použita pro všechny občany Radešína – Bartoš ji po 10 let používal na výstavbu sýpek, a za nás jsme tuto dotaci použili na opravu místní komunikace, kanalizace, na automatizaci řízení vodovodu apod. Tak od teď bude tato dotace jen pro spolek hasičů (zápis zde – najdete opět poněkud zmatečně pod bodem b)).

No a tak se nabízí kacířská myšlenka, zda by nebylo pro obec levnější (a bezpečnější 😉) platit Bobrové za zajištění požární ochrany obce každý rok 15.000,- Kč jako Mirošov nebo Račice?

Odpověď mužů v modrém: "Nebylo, musíme přeci něco dělat pro sebe!" 

A tak si tu žijeme.

Jolana Tulisová, 4.3.2024


008

JAK SE RADEŠÍN STAL KOCOURKOVEM (ŠKORPÍKOVEM)

(část 2)

Vážení čtenáři,

na úvod musím uvést, že mě potěšilo, že seriál Jak se Radešín stal Kocourkovem – Škorpíkovem na mém blogu čtou konšelé Škorpíkova včetně toho hlavního.

Ten se bez uzardění jal ihned znovu schvalovat neplatné Obecně závazné vyhlášky (OZV), o nichž jsem psala v 1. díle.

Dále mě potěšilo, že blog čte nebo je o něm informován bývalý škorpíkovský informátor Josef K. Vyskoč, který se po více než roce dostavil na zastupitelstvo, ale na svůj oblíbený pozdrav „měli byste něco dělat pro lidi“ prý zapomněl. 

Jak jsem předeslala, tento článek měl být pokračováním seriálu „Jak se Radešín stal Kocourkovem – Škorpíkovem“, ve kterém jsem se chtěla věnovat tomu, jak vládní konšelé zvyšovali nájmy podle inflační doložky. Musím ale reagovat na jiné žertovné příhody, které přinesl život u nás ve Škorpíkově.

Rozebereme si neuvěřitelně vtipnou pozvánku na zasedání 1/2024 konšelů Škorpíkova, kterou vymyslel náčelník Ten, co nikdy nelže alias Pravdomluvec. V pozvánce jsou dva obsáhlé body, ve kterých cituje mě nebo moji rodinu.

Za prvé je to bod 10. pozvánky (vkládám původní text – spíše slátaninu - i s chybami):

….

10. Na základě reklamace J. Tulisové k neplatnosti OZV vydaných v roce 2023, zvolit postup vrácení přeplatků za popelnice, vybraných v roce 2024. Aktuálně mají zaplaceno všichni občané a chataři mimo jedné rodiny. Obec nezveřejnila ceny popelnic ve sbírce právních předpisů ČR, aktuálně nemá zveřejněnou žádnou OZV a proto přijaté OZV nenabyly platnost. Novou vyhlášku pro poplatek můžeme uzavřít pouze na celý kalendářní rok tedy s platností od 1. ledna 2025. těm, kteří tedy zaplatili o 100,- Kč více, vznikl formálně přeplatek na místním poplatku. Přeplatky se dle § 155 daňového řádu vrací až na žádost daného občana, avšak aby mohla obec žádosti vyhovět, musí být přeplatek minimálně 200,- Kč. Přeplatek 100,- Kč se tak nevrací. Řešením by bylo u občanů, kteří si požádají snížení poplatku na rok 2025 o příslušný přeplatek.

Pravdomluvec si asi popletl žánry a místo jednoduchého textu bodu programu vložil celou svojí duchaplnou úvahu. Takovéto slohové cvičení v rámci bodu programu je možné jen u nás ve Škorpíkově a těžko je na jiné obci najdete. Mohl tedy text doplnit ještě o to, jak se stydí za neplatné vyhlášky a že vrátí peníze za špatně odvedenou práci. Věty typu …obec nezveřejnila ceny popelnic ve sbírce právních předpisů ČR….nebo….….aktuálně nemá zveřejněnou žádnou OZV a proto přijaté OZV nenabyly platnost…. jsou opravdové perly vypovídající o úrovni konšelů Škorpíkova. Náčelníku, ve sbírce ČR se ceny popelnic ani OZV určitě nezveřejňují. Kromě toho, jejich nezveřejnění (v registru MVČR), nebyl zdaleka jediný důvod jejich neplatnosti. Dalším takovým „drobným“ detailem bylo to, že třeba nebyly ani sepsané, nevisely na úřední desce a nebyly ani schválené zastupitelstvem. K dalšímu textu bodu 10 mám snad jen povzdechnutí – který chudák bude po vás ten bordel dávat dohromady?

A opět - to se může stát jen u nás ve Škorpíkově, kde se z OZV ?/23 stane zázrakem OZV 1/24, z OZV1/23 je OZV2/24 - viz další body pozvánky:

11. Schválit OZV 01/2024

12. Schválit OZV 02/2024 

Za druhé je to bod 13 pozvánky (vkládám původní text!):

13. Rozhodnout o prokazatelných podkladech k žádosti Z.Tulise za stočné podle §19,7 ZoVaK z důvodu spotřebování vody bez vypouštění do kanalizace pro hospodářská zvířata: 2ks kůň : 2 x 14m3/rok = 28m3 , 10ks slepic: 10 x 0,11m3/rok = 1,1m3, 15ks kachna, hus: 15 x 0,36m/rok = 5,4m3/rok , celkem 34,5m3/rok dle směrných hodnot. Množství nevypouštěných OV navrhuje zaokrouhlit na 30m3 při sazbě 35m3.

Představa, že na zastupitelstvu NMNM je bod, v rámci kterého se hlasuje, zda provozovatel kanalizace VAS a.s. má nebo nemá snížit někomu vyúčtování stočného za neodebrané množství odpadních vod je opravdu úsměvná. Je vidět, že naše zastupitelstvo má široký vhled do problematiky vodovodu a kanalizací. Refrén: To je možné jen u nás ve Škorpíkově.


        Nezapomenutelná byla prý i diskuse z pléna (Trčka + Pepek Vyskoč) k tomuto bodu: „Proč by to neměl platit, vždyť má peněz dost!“.

        No tak určitě, proč bychom neměli platit za něco, co nevyužíváme. Vzpomínám si, že Ten, co nikdy nelže (a nekrade), nemá zaplaceno vodné za vodu odebíranou 10 roků. Možná by stálo za to na příští pozvánku tento bod zařadit a podrobit ho obšírné diskusi.

        A poslední bod pozvánky byl třešničkou na dortu:

17. Diskuze sekačka, služba

Zde si zase naopak svojí stručností Pravdomluvec vykompenzoval své slohové cvičení z bodů 10. a 13. Co si pod tím má občan představit? Asi že Matka uškrceného donese sekanou a nad její konzumací se bude diskutovat o službě (bližnímu? Nebo snad občanům?). 

Navrhuji zastupitelům zařadit do programu na nejbližší pozvánce na zasedání návrh na změnu obecního znaku. Domnívám se, že znak by měl vyjadřovat nějakou souvislost s naší obcí, což bělouš příliš  nevyjadřuje. Můj návrh je použít místo bělouše jiné zvíře - a to BROUKA PYTLÍKA, který by lépe symbolizoval dění v naší obci.

Odkaz na pozvánku na zastupitelstvo 1/2024 zde.

Jolana Tulisová, 26.2.2024

008

JAK SE RADEŠÍN STAL KOCOURKOVEM (ŠKORPÍKOVEM)

ANEB

KONŠELÉ ŠKORPÍKOVA PŘI TVORBĚ PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ OBCE

(část 1)Vážení čtenáři,

musím se s Vámi podělit o pár úsměvných činů našich „vládních“ zastupitelů alias konšelů Škorpíkova (Kocourkova).

Tak si představte, co se konšelům ve složení Pravdomluvec (neboli náčelník Ten, co nikdy nelže) (jen se občas malinko splete), Matka uškrcenýho, Gastronom a Velitel kumpanie, jinak mimochodem velcí kritici zastupitelů z let 2018-22, podařilo za zdařilé kousky provést.

Dnes se podíváme na Obecně závazné vyhlášky (OZV)

Naši konšelé z vládnoucí koalice mají za to, že schválili za dobu svého velmi plodného působení tři OZV. Bohužel se jim to ani v jednom případě nepovedlo.

První OZV jako jediná sice prošla schvalovacím procesem na zastupitelstvu při jejich jednání.  Bohužel nejen že nevisela na úřední desce, což je základní znalost na všech obcích kromě Škorpíkova, ale ono ani nebylo, co by mělo viset. Odpovědní  konšelé se ani nenamáhali jí sepsat a udělit jí pořadové číslo. 

Z oficiálního zápisu jednání zastupitelstva 4.4.2023 sem kopíruji usnesení 183/02/23 (i s chybou), které bylo schváleno 7 hlasy:

Usnesení 183/02/23:

Zastupitelstvo obce schválilo Obecně závaznou vyhláška obce Radešín, kterou se stanoví část společného školského obvodu mateřské školy.

Další dvě OZV (OZV1/23 a OZV2/23) jsou sice sepsány, ale zde se zase nepodařilo, aby byly schváleny zastupitelstvem! Že nevisely na úřední desce, je u nás ve Škorpíkově už samozřejmost a nikdo se tomu nepodivuje. A že by naši konšelé tušili, že každá OZV musí projít schvalovacím procesem Ministerstva vnitra, to už bychom chtěli příliš. O tom, že nesplňují další zákonné požadavky, se nemá cenu dál rozepisovat.

Co z toho plyne? OZV nejsou platné.

Dobrá zpráva je, že tedy nemusíte platit zvýšenou sazbu za likvidaci komunálního odpadu (500,-Kč, resp. 250,- Kč), popř. můžete rozdíl v platbě požadovat zpět. Zvýšení sazby se musí správně zprocesovat PŘED nabytím účinnosti, účinnost má být od 1. ledna kalendářního roku a nelze navyšovat zpětně.

Nezbývá, než se těšit na příští rok, třeba se to našim vládním konšelům podaří.

Pokračování příště.

Jolana Tulisová

8.2.2024


007

BYLO, NEBYLO...


V pozvánce na jednání zastupitelstva 31.7.2023  je tento bod: odsouhlasení bezúplatného využití obecního rybníku (Handrdláku) Sdružením dobrovolných hasičů Radešín.

Mimochodem – rozumíte tomu, proč by jeden spolek v obci měl mít něco zadarmo,  a ostatní museli za vše platit?

Pikantní dále je, že nájemní smlouvu na Handrlák má přitom Š. Bejdák.

V zápise z tohoto jednání zastupitelstva, který dělal Škorpík, pak po avizovaném bodu není ani vidu ani slechu. Toto je ale v hrubém rozporu se zákonem o obcích, protože pokud zastupitelé měli nějaký důvod tento bod neprojednávat, měli nadpoloviční většinou hlasů rozhodnout před zahájením jednání o vyřazení tohoto bodu z programu jednání. A pokud jej projednávali, copak se asi přihodilo, že v zápise nic není?

Na to se zeptejte těch, co tam byli (samozřejmě s výjimkou Škorpíka 😀). Je to opravdu zábavná historka, nebudete litovat.

Jen kdybych to měla stručně shrnout jednou větou: Starosta s indiánským jménem „Ten, co nikdy nelže“ se zase jednou jen malinko spletl.

Pro pobavení 

Jolana Tulisová

6.2.2024


006

DALŠÍ NÁJEZD ŠKORPÍKA ALIAS CALVERY NA RADEŠÍN

 

Josef K. Vyskočil: „Měli byste něco dělat pro lidi!“

Škorpík: „Měl bych něco dělat pro sebe!“

Opravdu „výhodná“ dohoda. Ale pro koho? Škorpík si polepší o cca 24.000,- Kč/ rok, obec prodělá.

 

Pepa Kadlec, jako ve známém filmu pověstný informátor Pepek Vyskoč, chodil za nás na všechna zastupitelstva a loučil se větou: „ Měli byste něco dělat pro lidi.“

Předpokládám, že nyní již nechodí, není přeci důvod „někoho“ informovat. Nyní konečně je na obci osoba, co dělá něco pro lidi!

Tak si představ Pepo, že přidělil obecní byt svému příbuznému z Brna, i když o něj žádala místní občanka paní Sklenářová.

A také vyměřil svému hotelu poplatek za participaci na odpadovém hospodářství obce v „závratné“ výši 12.000,- Kč ročně.

Pepo, neměl bys poradit Škorpíkovi, aby dělal něco pro lidi a ne jen pro sebe?

 

Podívejme se na poplatek hotelu obci za účast v obecním systému odpadového hospodářství, který si Škorpík nechal odhlasovat na minulém jednání zastupitelstva (12.12.23), podrobněji:

 

Smlouva s obcí – v roce 2020 odmítnuta, nyní si to rozmyslel?

Začněme v roce 2020, kdy jsme Škorpíkovi nabídli za velmi vstřícnou cenu uzavřít smlouvu s obcí na likvidaci odpadu z provozu hotelu (do této doby sypal do obecních kontejnerů a neplatil nic) (naše nabídka ZDE). Jak Škorpík viděl, že by měl něco platit, odmítl a tvrdil, že odpady vždy likvidoval a stále likviduje v souladu se zákonem.

Malá odbočka:  na cokoliv jsme narazili, bylo v neuvěřitelném nepořádku a chaosu. Například odvádění ubytovacích poplatků – viz ZDE. I zde jsme mu nabízeli velmi vstřícné řešení - doplatek 25.000,- Kč za neodvedené poplatky - vysmál se nám. Nakonec tedy musel doplatit obci na základě platebního příkazu, který jsem mu vystavila, téměř 100.000,- Kč. 

Vraťme se k odpadům: že odpad nelikviduje v souladu se zákonem, mu musela vysvětlit až Česká inspekce životního prostředí. Musel si pořídit kontejnery a s hrůzou zjistil, kolik stojí likvidace odpadů v plné výši.  A najednou by rád začal likvidovat odpady hotelu přes obec!  

 

Takže kolik to Škorpíka stálo?

Hotel má 2 kontejnery na plast a 1 kontejner na papír. Tyto kontejnery se vyváží, stejně jako obecní, 1x týdně. (Kontejner na sklo nebudeme uvažovat, protože ten se vyváží nepravidelně, po naplnění.) Vývoz jednoho kontejneru na plast stojí v tomto roce 255,- Kč, vývoz jednoho kontejneru na papír stojí 182,- Kč. Škorpík by tedy platil letos ze své kapsy 692,- Kč týdně, což je za rok 35.984,- Kč.


Kolik chce platit od letošního roku obci?

12.000,- Kč ročně.

 

Kolik tím sám sobě ušetří?

Po odečtení 12.000,- Kč z  35.984,- Kč je stále v plusu – polepší si o 23.984,- Kč/rok.

 

Je sloučení odpadového hospodářství obce a podnikatele v principu pro obec výhodné?

Ano, je. Protože obec (na rozdíl od podnikatelů) dostává od Ekokomu odměnu za třídění, tzv. vratku, vázanou na hmotnost vytříděného odpadu. Tedy čím více je separovaného odpadu, tím vyšší je vratka. Starosta, který by hájil zájmy obce, by tedy dbal na to, aby na sloučení odpadového hospodářství obce a podnikatele vydělali oba, tzn. se podělili o výši vratky od Ekokomu.

 

Jaká je výše vratky a co pro obec znamená účast Škorpíka na odpadovém hospodářství obce?

Přesnou část vratky určí až složení a hmotnost separovaného odpadu, ale lze přibližně vycházet z údajů za roky, kdy jsem vedla tuto agenturu. Vratka dělala průměrně 60 % z ceny za odvoz separovaného odpadu. Tedy z 35.984,- Kč, které obec zaplatí navíc za Škorpíka, dostane obec zpět přibližně 21.500,- Kč.

 

Čí zájmy hájí Škorpík – své (jako podnikatel) nebo obce (jako starosta)?

Tedy výdaj obce navíc je 14.484,- Kč/rok. (35.984 – 21.500). Odečteme příspěvek od Škorpíka 12.000,- Kč a dojdeme k číslu 2.484,- Kč. (14.484 – 12.000 = 2.484).

Takže - obec zaplatí navíc za Škorpíkův odpad 2.484,- Kč (prodělá), zatímco Škorpík vydělá 23.984,- Kč za rok.

Tomu se říká „fér“ dohoda: obec: mínus 2.500,- Kč,  Škorpík: plus 24.000,- Kč. A tak to bylo se vším, na co jsme v letech 2018-2022 narazili v souvislosti se Škorpíkem.

Pokud by připravoval smlouvu za obec starosta, kterému by šlo o prosperitu obce, snažil by se prosadit například model, že Škorpík zaplatí obci taxu ve výši 30.000,- Kč, přičemž cca 6.000,- Kč by na tom stále vydělal. Obec by měla v tomto případě zisk cca 15.000,- Kč a mohla by dotovat odpadové hospodářství tak, aby se občanům nemusel zvyšovat poplatek za „popelnice“. Pokud bychom uvažovali model, že Škorpík i obec vydělají na dohodě rovným dílem, Škorpík by musel odvádět obci 25.234,- Kč a oba subjekty by vydělaly 10.750,- Kč.

 

Občané už zase hradí Škorpíkovo podnikání ze svých kapes

Zastupitelé schválením tohoto ceníku (bez předchozího zjištění si a nastudování podkladů) vrátili obec do roku 2010 – 2020, kdy Škorpík bezostyšně na odpadovém hospodářství obce participoval za přihlížení starosty Bartoše a obec za něj hradila náklady na jeho podnikání ze svého rozpočtu!

 

Na kolik si za těch 10 let asi přišel?

Zatímco tedy občanům se poplatky zvýšily, hotelu Škorpíka se snížily o 23.984,- Kč/rok.

Srovnejme poplatky hotelu a občanů i z dalšího hlediska:

rodina se třemi dětmi zaplatí za rok 1.750,- Kč (2*500 + 3*250). To je cena likvidace odpadů za 5 osob. Škorpík zaplatí 12.000,- Kč za rok – za celý pivovar, restauraci, kde se dle jeho vlastních slov vaří v sezóně 500 jídel za den, za hotel, kde je v sezóně plně obsazených 75 lůžek každý den. I  když v ceně za rodinu je zahrnut i směsný odpad, na rozdíl od taxy, kterou si vyměřil Škorpík – i tak produkce odpadu celého hotelového komplexu a cena za jeho likvidaci, v porovnání s rodinou je v obrovském nepoměru. Stejně pokulhává i srovnání s menšími provozovnami v rámci RD, kde je poplatek 1.500,- Kč za rok.

Mimochodem – proč Škorpík zdůrazňuje ve své ceníkové tabulce, že hotel odevzdává do systému pouze separovaný odpad bez komunálního odpadu? Zámek má přeci smlouvu s obcí také jen na likvidaci separovaného odpadu. Apropo – v roce 2020 jsme nabídli smlouvu s obcí na likvidaci separovaného odpadu kromě hotelu i zámku, Kubíčkovi ihned souhlasili a smlouva se bez nějakých obstrukcí obratem oboustranně podepsala.

Pokud zavzpomínáme na slavný western Sedm statečných, právě jsme svědky dalšího nájezdu bandity Calvery (Škorpíka) na chudou mexickou vesnici (Radešín). Nezbývá než doufat, že i tady se objeví 7 statečných, kteří Škorpíkovi jednou provždy vyrvou z huby obecní cecík, ze kterého už 14. rokem nenasytně a bez skrupulí nasává. Třeba to budou zastupitelé po příštích obecních volbách.

Také se nabízí možnost částečného řešení už nyní – toto unáhlené usnesení na příštím zasedání zastupitelstva revokovat. Dostanou zastupitelé odvahu?


Jolana Tulisová, 30.1.2024

005

VODNÉ, STOČNÉ V PODÁNÍ ŠKORPÍKA

Co všechno se Škorpík dosud naučil?

Pochopil, že už nemůže odpojit obec od ČOV? A co voda z vrtu – je jeho? Kdo byl vždy oprávněn vodu z vrtu využívat? Nekonečný limit.

A co se nenaučil? Nenaučil se kalkulovat vodné a stočné!

A co poplatek státu za odběr vody?

Kozel zahradníkem.

 

Pro oživení pamětí si připomeňme, co v roce 2019 napadlo Škorpíka: asi se špatně vyspal a rozhodl se vypovědět obci Dohodu vlastníků provozně souvisejících kanalizací pro veřejnou potřebu (dále Dohoda) a následně vyhrožoval, že odpojí obec od ČOV. To si jistě občané pamatují.

Co to je ta Dohoda? V naší obci jsou dva provozovatelé kanalizace pro veřejnou potřebu:

1/ Škorpík (dnes asi Balonový hotel s.r.o.) provozuje ČOV a kanalizaci hotelu

a

2/ obec, která provozuje kanalizaci obce.

Vtip je v tom, že pokud tyto dva subjekty nemají uzavřenou Dohodu, přichází o povolení k provozování. Prvním překvapením pro obec a asi i úředníky bylo, když se zjistilo, že Škorpík pro ČOV nikdy povolení k provozování neměl! Takže mu ho rychle vydali na dobu výpovědní lhůty Dohody a poté o ně zase přišel, protože novou Dohodu odmítl podepsat. To byl rok 2020. A poté jsme 2 roky na obci sledovali, jak vodoprávní úřad v NMNM (dále VÚ) vůbec neví, co s tím. Až v roce 2021 VÚ pochopil, že je povinen rozhodnout o „nucené správě“ a přikázat jinému subjektu provozovat ČOV. Jiným subjektem byla VAS a.s. To Škorpík nemohl připustit, neboť VAS a.s. by velmi rychle přišla na to, proč ČOV nefunguje a co vše vypouští z hotelu (kaly z pivovaru apod.)! No a zde mu došlo, že narazil, a Dohodu ve znění z roku 2019 po 3 letech právních tahanic podepsal!

Upřesnění pro zájemce o toto problematiku: obsah Dohody je přesně stanoven zákonem (což Bartošem uzavřená Dohoda vůbec nerespektovala, a je dobře, že ji Škorpík vypověděl) a mj. popisuje vlastnictví a jeho rozhraní mezi subjekty, předávací místo, co se předává (odpadní vody z domácností), v jakém množství a hlavně jak se stanovuje úplata (kalkulací, žádné 2/3 nákladů, jak měl v Dohodě Bartoš).

DOMNÍVÁM SE, ŽE POVINNOST MÍT DOHODU A NEMOŽNOST ODPOJENÍ OBCE OD ČOV, ŠKORPÍK NAKONEC POCHOPIL.

 

A co voda z vrtu?

Jistě si pamatujete jeho tvrzení (podporované Bohouškem), že je jeho. Tak pro vysvětlení malé přirovnání: vrt je náklaďák a voda je zboží, které náklaďák veze. To, že vlastním náklaďák, neznamená, že jsem i vlastníkem zboží. A tak je to i s vodou z vrtu. Voda je vždy státní! Někdo ji má pouze právo čerpat! A TEN NĚKDO BYLA VŽDY OBEC!

Ještě tedy jednou: oprávněným čerpat vodu z vrtu byla vždy obec (obec měla vrt zahrnutý do svého povolení k čerpání podzemní vody). Vlastnictví vrtu s tím nemá nic společného! Škorpík byl vždy se svým hotelem odběratel tak, jako každý z nás, tzn. povinen platit vodné!!!

TO POCHOPIT NECHTĚL a kroutil se hodně, hodně dlouho. Po trestních oznámeních na nás a stížnosti na všechny strany (ČIŽP, KU, MZe) nakonec i vodoprávka z NMNM musela uznat (po konzultaci s MZe), že je to tak, jak jsme od počátku tvrdili my - Škorpík je zkrátka odběratel, ať se mu to líbí nebo ne.

TAKŽE NAKONEC TENTO FAKT JEHO MOZKOVÉ ZÁVITY NĚJAK SEŠROTOVALY A DNES VODNÉ PLATÍ. KOLIK VŠAK OBCI ZA VODU ODEBRANOU DO 2022 DLUŽÍ? NEMĚL BY TENTO SVŮJ DLUH OBCI UHRADIT  DOBROVOLNĚ?


A co limity pro odběr vody?

Každé povolení k odběru vody stanovuje limity (kolik vody se může odebrat). Na tom není nic převratného. V Radešíně ovšem máme jednu nepochopitelnou raritu, a sice že obec má v povolení pro odběr vody stanovený limit, ale zároveň má povinnost dodávat hotelu neomezené množství vody. Jinými slovy: obec jako dodavatel vody limit má, ale je v kleštích, neboť jeden z dominantních odběratelů je oprávněn od obce odebírat jakékoliv množství vody bez omezení.

Pikantní na této situaci bylo, že za Bartoše byl limit 3.800m3/rok, což překračovala obec i bez hotelu. Za nás jsme ho zvedli po dvouleté právní bitvě se Škorpíkem na 7.300m3/rok, ale i tak dostala obec v mezidobí (než nové povolení s novým limitem bylo vydáno a vstoupilo v platnost) od ČIŽP pokutu 50.000,- Kč za překročení limitu a to paradoxně na udání Škorpíka.  A jak je to dnes? Obec se již nestačila domoci zrušení této podmínky ze strany VÚ A KÚ a tak podala správní žalobu, ve kterém jsme se domáhali zrušení podmínky neomezeného odběru hotelu. No a jak se dalo předpokládat, Škorpík ji na úkor obce zastavil ve svůj prospěch, a to aniž by věc projednal se zastupiteli.

TOMU ROZUMÍ VELMI DOBŘE A OBEC DRŽÍ NADÁLE POD KRKEM ZA SPOLUÚČASTI ZASTUPITELŮ.

 

A tak pojďme k vodnému a stočnému! 

Vodné a stočné se stanovuje kalkulací. To sice Bartoš věděl, ale kalkulaci prováděli s nějakým chlápkem z Kněževse jak žáci ve škole, kteří mají zhotovit protokol z laboratorní práce a ví, jak má vyjít výsledek. Takže všechny číselné hodnoty si vymyslí a tomu přizpůsobí a světe DIV se – opravdu to vyjde tak, jak potřebují. Když jsme převzali obec, ani jedna kalkulace nenavazovala na druhou a z čísel se nedalo nic vyčíst – ani spotřeba elektřiny, což by mělo být nejjednodušší.

A když jsme chtěli kalkulaci na provoz ČOV, Škorpík netušil, o co jde (samozřejmě ji pro Bartoše nikdy nevykazoval).

Přitom je to poměrně jednoduché účetnictví, kdy do cca 10 položek, rozdělíte náklady předpokládané v daném roce a vydělíte množstvím předpokládaných m3 odebrané vody. Na konci roku to porovnáte se skutečností (operace se nazývá porovnání). Samozřejmě při sestavování kalkulace vycházíte z nákladů v předešlém roce a navyšujete položky dle inflace apod. nebo ponižujete. Kalkulace musí být s nulovým ziskem, takže pozor na výkřiky, že je voda zisková. Pokud by obec vykázala zisk – porušuje povolení k provozování (obec kdysi Bartoš zavázal, že nebude v rámci vody a kanálu zisková). Nevím, zda tuto podstatnou informaci Škorpíkovi někdo sdělil.

 Jsem si naprosto jist, že kalkulace Škorpíka je chybná. Aniž jsem ji viděl. (Mimochodem – ví Škorpík, že kalkulace na vodu i stočné je obec povinna umístit na úřední desku?) Je to dáno evidováním nákladů, které navazují každý rok na sebe. Z nákladových položek jsou nejzásadnější ODPISY A TVORBA REZERVY. To jsou největší náklady. My jsme si stanovili, že vše nad 10.000,-Kč nákladů se odepisuje – jinak by vám vodné nebo stočné strašně každý rok lítalo nahoru/dolů.

ODPISY: za mě se odepisoval základní majetek dle účetnictví a pak všechny další investice související s odběrem vody (vodoměry, oprava přivaděče, úpravna vody,…..). Stanovíte si délku odpisu a odepisujete, dokud není majetek odepsán. Odpisy u vodného za mě dělaly ročně kolem 100.000,- Kč. Pokud si tento způsob odpisů Škorpík ode mě nepřevzal, nemohou být jeho kalkulace v pořádku! A TO SI NEPŘEVZAL. NEVÍ TEDY VÝŠI JEDNOTLIVÝCH ODPISŮ A DÉLKU ODPISŮ. Pokud si vytvoří novou kalkulaci bez návaznosti na naše kalkulace, nemůže ji mít nikdy dobře, protože již vynaložené náklady bez zahrnutí do odpisů mu zkreslí vodné/stočné.

TVORBA REZERVY: My jsme převzali obec ve stavu, kdy ve fondu rezervy nebyla ani koruna. Náklady během volebního období do vody a kanálu (cca 2mil.Kč) se musely zaplatit ad hoc z rozpočtu obce místo toho, aby na ně bylo z vodného a stočného našetřeno. Zde je třeba upozornit, že vodárenství na obci by správně mělo být od rozpočtu odděleno a vodným a stočným by si na vše mělo vydělat, pokud ne – muselo by se dotovat z rozpočtu. Za nás jsme i přes investici 2 mil.Kč (což byl vnitřní dluh obce na vodě + kanálu), spořili dalších 50.000,- Kč do rezervy (něco z těchto prostředků se použilo).

MNOŽSTVÍ VODY: v kalkulaci odhadujete dle předešlého roku.  Za nás byl problém, že jsme nikdy nebyli schopni stanovit odběr hotelu, dokud jsme nezačali měřit. Na tu ostudu s policajty si asi pamatujete. Sotva jsme začali hotel měřit, Škorpík hned přestal odebírat. Snažili jsme se to dopočítat a porovnat s hlášením Škorpíka na ISPOP z ČOV a došli jsme k číslu okolo 5.000m3/rok pro hotel (v roce 2020 tvrdil úřadům 1.800-2.000m3/rok).

MNOŽSTVÍ ODPADNÍCH VOD: proč je údaj o spotřebě vody hotelem důležitý? Pro výpočet platby za čovné obcí a hotelem. Bartoš zavázal obec k platbě 2/3 nákladů na ČOV, tj.73,33% obec, zbytek hotel 33,66%. Reálné číslo zjištěné ze spotřeby vody  je cca 40% obec a 60% hotel. Jak dlouho Škorpík obec okrádal a znovu bude okrádat, nevíme.

Stočné je součet nákladů na kanál vydělený množstvím odebrané vody dle vodoměrů (+ dopočet od lidí, kteří mají vlastní studny) + podíl na čovném (= náklady na ČOV vydělené množstvím vody obce+hotelu, za nás to vycházelo cca 40% nákladů na ČOV). Předpokládám, že kalkulaci na ČOV nikdo neviděl. Smutné je, že zastupitelé si jí nevyžádali, a obec zaplatila Škorpíkovi za ČOV částku, kterou si Škorpík vymyslel. Stejné jako za Bartoše.

Je třeba upozornit zastupitele, že to je protizákonné!

DOMNÍVÁM SE, ŽE ZPŮSOB STANOVENÍ VODNÉHO A STOČNÉHO ŠKORPÍK ZA 5 LET SNAHY MU TO VYSVĚTLIT, NEPOCHOPIL.

 

Poplatek státu za vodu

Při odběru z vodních zdrojů nad 6.000m3/rok je provozovatel povinen platit státu poplatek 2Kč/m3 za celé množství vody (nejen nad 6.000m3). Do této kategorie se obec dostala kvůli hotelu a tedy celý náklad, což bude tak 13.000Kč/rok vynakládáme my všichni kvůli Škorpíkovi. Odběr obce je cca 4.500m3/rok. Neměl by to Škorpík obci každoročně platit?

Je to další položka ze seznamu na co vše Škorpíkovi obec doplácí! 

 

Kozel zahradníkem

Problém za Bartoše byl, že vůbec netušil, kolik obec stojí provoz vodovodu a kanálu. Za mě jsme se snažili vše dohledat a   došli jsme k těmto číslům (poslední rok na obci):

-        Voda: 340.491,-Kč/rok (z toho roční odpisy byly 106.000,-Kč)

-        Kanál: 175.113,-Kč/rok bez nákladů na ČOV od Škorpíka

Škorpík mě odvolal a ani si vytvořené kalkulace nepřevzal. Tím pádem není nyní schopen správně určit, kolik obec stojí voda a kanalizace.

O tom svědčí i vyúčtování vodného/stočného za 1.pol. roku 2023, kde se krásou nechtěného Škorpík „přiznal“, že vůbec netuší, odkud se čísla berou. Za nás každé vyúčtování odběratelům obsahovalo skutečný náklad v tom roce a domorodcům se poskytoval příspěvek. Škorpík však použil při vyúčtování za 1.pol.2023 kalkulaci nákladů z roku 2022(!) na halíř beze změny. Předpokládám, že nějakou vymyšlenou kalkulaci na rok 2023 musel mít, protože je povinen ji na začátku roku zaslat na MF a MZe. To je tak, když se toho chopí brouk Pytlík. 

Pozn.: z účetnictví obce se po zkušenostech nedá vyjít, jelikož se mnoho položek souvisejících s vodou a kanalizací účtuje jinam.

43  občanů (se slevovým kupónem na pivo) bohužel zvolilo nám všem za „zahradníka“ pověstného kozla! Nezbývá než doufat, že tito jeho voliči a hlavně zastupitelé ho budou důsledně kontrolovat, aby obci nezpůsoboval žádné další škody. Do této doby to tak zatím bohužel moc nefungovalo. Jako správný podnikatel z Brna, vše účtoval vždy ve svůj prospěch na úkor obce. Vždycky mě překvapovalo, proč bohatý podnikatel má potřebu okrádat chudou obec. Asi proto, že jinak by nebyl bohatý.

Zdeněk Tulis, 1.12.2023


004

ZADLUŽENÁ OBEC x PROSPERUJÍCÍ HOTEL 

„Smírotvorci“ převzali zadluženou obec!  Stal se obecní web bulvárem? Lze vysvětlit ajťákovi, jak funguje účetnictví obce? Je Škorpík pro obec k nezaplacení? Pokusí se vyřídit dotaci na chodník? Bude se utrácet nebo spořit na ČOV? Kolik nás stojí práce „smírotvorců“ zadarmo?


 ZADLUŽENÁ OBEC

          První krok nového starosty Škorpíka, podnikatele z Brna, po své instalaci do funkce (zvolen byl díky svému hlasu, tzn. zvolil v podstatě sám sebe) bylo vyhlášení: 

„OBEC JE ZADLUŽENÁ!!! DLUH JE 2.5 MIL. Kč!!!“

Tento svůj „objev“ prezentoval tentokrát na webu obce, nikoliv na svém bulvárním webu radesin.cz, který používal coby nejhlubší žumpu proti bývalému vedení.

Zde bych udělala ve vyprávění drobný úkrok stranou a citovala kronikáře Pospíchala při popisu lidských vztahů v obci v roce 1945, kdy se dělil velkostatek Radešín, cituji: „Snad nikdy předtím nebyla vesnice tak rozeštvána a znepřátelena jako tehdy.“

Dalo by se konstatovat, že při dělení majetku velkostatku to bylo poprvé, kdy se spoluobčané k sobě chovali jako utržení ze řetězu. Po rezignaci bývalého starosty Bartoše nastala situace, kdy žumpa pomluv organizovaná nynějším starostou Škorpíkem, nastolila tyto „mezilidské vztahy“ podruhé v její dlouhé historii.

V listopadu 2022 byl dluh obce dle Škorpíka ve výši 2,5 mil. Kč. O měsíc a půl později - na  konci prosince - se uzavíral účetní rok a hle – dluh obce není žádný (Závěrečný účet za rok 2022 na stránkách obce zde, v PDF zde, viz oddíl III, Financování). Geniální starosta Škorpík za měsíc a půl dokázal umořit dluh 2,5 mil. korun!  

Co bylo dál? Starosta Škorpík svůj dehonestující pomlouvačný článek z webu obce potichu stáhl. A teď si položme pár otázek bez odpovědí:

·   Myslíte, že uveřejnil vysvětlení od bývalého vedení?

·   Myslíte, že občanům, kteří mu věří každé slovo, začal vysvětlovat, že obec zadlužena není?

·   Myslíte, že se s námi sešel a problém řešil diskuzí?

·   Myslíte, že se omluvil?


          Jaká že to byla početní operace v účetnictví obce, kterou náš nový starosta, vysokoškolsky vzdělaný, nepochopil?

Ukažme si to na příkladu: rodina má příjem 40.000,- Kč/měsíc, vede si jako skvělý hospodář a podaří se jí každý měsíc 10.000,-Kč ušetřit. Jednoho dne jim doslouží jejich staré auto a rodina se rozhodne, že si za 100.000,- koupí v bazaru „nové“. Takže následující měsíc utratí 100.000,-Kč, což je 2,5 x víc, než příjmy za ten daný měsíc, přesto se nezadluží. Má na auto ušetřeno z předchozího období. Takže přesně takto to bylo s investicí za chodník, na kterou jsme ušetřili svým předchozím dobrým hospodařením.

A tak to bylo bohužel se všemi pomluvami, které Škorpík vypustil….


   PROSPERUJÍCÍ HOTEL

         Nyní se v krátkosti podívejme na výdaje obce, které musela vynaložit díky činnosti našeho spoluobčana Škorpíka a zároveň na dluh, který Škorpík vůči obci má:

(Zkusím jen zrekapitulovat, kolik prostředků stálo naší obec to, že zde podniká a nyní dokonce starostuje Škorpík z Brna - podotýkám, že se jedná o roky 2011-2023.)

1. Náklady na právníky kvůli podnětům Škorpíka na obec (ČIŽP, KÚ, POLICIE apod.) 388.000,- Kč

2. Krádež pozemku st.32...……………………………………………………….……..cca 730.000,- Kč

3. Krádež vrtu……...…………………………………………………………….…..…...cca 500.000,- Kč

4. Neplacení vodného 2011 – 2022……………………………………………….….cca 1.000.000,- Kč

5. Zneužívání odpadového hospodářství obce ze strany hotelu........………….…….cca 70.000,- Kč

6. Nespravedlivé účtování stočného 2011 (2/3 nákladů!)...........………………….…cca 300.000,- Kč

7. Chybné nebo žádné placení poplatků za ubytování (platebním příkazem vymožená náhrada byla možná za předchozí 3 roky, předpokládejme, že stejná částka byla již promlčen.…cca 100.000,- Kč

8. Pokuta od ČIŽP na podnět Škorpíka za překročení limitu čerpání vody................….…50.000,- Kč

___________________________________________________________________________________

Celkem………………………………………….....……………………………….….…cca 3.138.000,- Kč

  Přestože některé z výše uvedených skutečností byly známé již před volbami do obecního zastupitelstva 2022, Škorpíka volilo 43 občanů Radešína z celkového počtu 99 voličů.

Zde by se slušel opět úkrok stranou a podívat se do obecní kroniky, jaký přístup k obci měli bohatí lidé po jejím osamostatnění v roce1884: „Roku toho zbudovali svým nákladem patronka Marie Dureová a starosta František Schneider kapli nynější.“

Jaký to rozdíl mezi prvním starostou Radešína Františkem Schneiderem a zatím posledním starostou Miloslavem Škorpíkem. 

        

DOTACE NA CHODNÍK – podaří se vyřídit?

Pokud jde o dotaci na chodník –  obec v roce 2022 splnila všechny požadavky, ale v dotačním fondu bylo alokováno méně prostředků než v předchozích letech a tak je dostali  žadatelé s vyšším bodovým skóre. Kritéria hodnocení byla např. intenzita dopravy, intenzita chodců, nehodovost, délka chodníku, finanční náročnost (kvůli svažitému terénu se musela provést navážka materiálu a zbudování opěrné zídky) – to jsou věci, které už jsme ovlivnit nemohli. Ale jak sdělila Ing. Součková z dotační kanceláře starostovi Škorpíkovi, místo dotace SFDI bylo možné vyřídit dotaci a získat prostředky v rámci výzvy IROP, a sice výzvy 40, 41 nebo 60. (Vizte článek na webu obce zde, článek v PDF zde.) Podívejme se, jak se starosta Škorpík s místostarostou Doležalem chopili příležitosti a zapracovali pro obec:


Výzva IROP 40: Infrastruktura pro bezpečnou nemotorovou dopravu - SC 6.1 (MRR)

Stav výzvy:  Uzavřená

Druh výzvy: Průběžná

Zpřístupnění žádosti o podporu:   20. 10. 2022

Zahájení příjmu žádostí:    20. 10. 2022

Ukončení příjmu žádostí:  31. 7. 2023

(Dokument zde).

STATUTÁRNÍ ZÁSTUPCI O DOTACI POŽÁDAT ASI ZAPOMNĚLI.

 

Výzva IROP 41: Infrastruktura pro bezpečnou nemotorovou dopravu - SC 6.1 (PR)

Stav výzvy:  Uzavřená

Druh výzvy: Průběžná

Zpřístupnění žádosti o podporu:   20. 10. 2022

Zahájení příjmu žádostí:    20. 10. 2022

Ukončení příjmu žádostí:  6. 10. 2023

(Dokument zde)

STATUTÁRNÍ ZÁSTUPCI O DOTACI POŽÁDAT ASI OPĚT ZAPOMNĚLI.


Výzva IROP 60: Doprava - SC 5.1 (CLLD)

Stav výzvy:  Otevřená

Druh výzvy: Průběžná

Zpřístupnění žádosti o podporu:   14. 3. 2023

Zahájení příjmu žádostí:    14. 3. 2023

Ukončení příjmu žádostí:  31. 12. 2027

(Dokument zde)

PODAŘÍ SE STATUTÁRNÍM ZÁSTUPCŮM O DOTACI POŽÁDAT

To by se ještě teoreticky stihnout dalo. Problém je, že jde o výzvu průběžnou, nepřidělují se zde tedy žádné body, stačí splnit požadavky výzvy. Podpora je pak poskytována v pořadí, v jakém byla zaregistrovaná žádost o podporu a to až do vyčerpání alokace výzvy (což bude stejně jako u výzev 40 a 41 mnohem dříve než po 4 letech). Tudíž já, kdyby to byla moje zodpovědnost, bych měla nachystanou žádost se všemi náležitostmi, odkonzultovanou a schválenou vyhlašovatelem výzvy a podala bych jí ihned po otevření, tedy 14.3.2023 v 00:01 hod. Těžko říct, na co vlastně starosta s místostarostou čekají… Ale co, vždyť jde jen o 2,7 miliónů a jejich peníze to nejsou.

         

  HOSPODAŘENÍ OBCE - pár poznámek:  starosta Škorpík už cca ve dvou článcích předkládá výborný hospodářský výsledek, kterým chce zřejmě oslnit občany a demonstrovat, jak dobře vede obec. Výsledek je rozdíl mezi příjmem a výdaji, přičemž obce fungují na principu, že za příjmy pořizují službu občanům a jejich hospodaření má v delším horizontu býti nulové, neboť není cílem obce spořit.

Na obecní účet chodí automaticky každý měsíc cca 190.000,- Kč od státu (daně z příjmu fyzických osob, právnických osob, DPH). Kromě toho 2x ročně daň z nemovitostí (celkem za rok asi 150.000,- Kč) a ostatní méně významné daně. Tyto prostředky by přišly na účet obce, i kdyby v zastupitelstvu seděly cvičené opice, tedy bez jakéhokoli přičinění starosty. Dále má obec příjem poplatků z pobytu (za Bartoše 0 – 15.000,- Kč/rok, za nás cca 270.000,- Kč/rok), příjem za vodu, za popelnice, za prodané dřevo z obecního lesa, nájemné, atd. atd. Příjmy obce za rok 2022 byly v souhrnu cca 5.700.000,- Kč.

Dobrý starosta (místostarosta) ale ještě dokáže obci vyřídit nějaké dotace. Asi se od Škorpíka nikdy nedozvíte, že mu přišlo letos na účet obce cca 400.000,- Kč, které jsme ale vyřídili v loňském roce my. Pochlubil se Vám Škorpík, že obec musela státu vracet špatně vyúčtovanou (jinak automaticky přidělovanou) dotaci na prezidentské volby? Ví tuto informaci alespoň zastupitelé? Jen tak mezi námi - asi byla obec Radešín jediná v republice, co vracela dotaci na volby! To se snad nikdy nestalo, až našemu ajťákovi. 

A jak je to s výdaji?

Škorpík už nás několikrát poučil ve svých článcích na webu obce, jaký on je skvělý hospodář, že za jeho vlády má obec malé výdaje, zatímco my jsme měli velké. Ano, měli, ale ne kvůli tomu, že bychom si vypláceli cesťáky, refundaci mezd, a tak podobně, jak stále dokola podsouvá občanům Škorpík, ale kvůli tomu, že jsme investovali do zanedbané infrastruktury.

Co se udělalo v obci v roce 2022 (předchozí zastupitelstvo):

Opravy vodovodu……………………………………………..........…….……………….……..cca 80.000,- Kč

Pořízení automatického řízení dodávky vody…...………………………………….………..cca 300.000,- Kč

Oprava bytovky………………………………………..…………………………………………cca 100.000,- Kč

Oprava kaple………………………..……………………………………………..……………..cca 300.000,- Kč

Chodník………………………………...…………………………………………………….…cca 2.500.000,- Kč

 

Co se udělalo v obci v roce 2023 (nynější zastupitelstvo):

Pískoviště na dětském hřišti…………..……………………………..……………………………cca 5.000,- Kč

                                                                                                             

Předpokládám, že oprava hasičky je akcí hasičů (to už ale mohli dělat za nás – v tom jim nikdo nebránil) a oprava studny byla již námi naplánovaná a část materiálu (oplocení) na opravu zakoupená.


PRÁCE ZDARMA

Neodpustím si ještě repliku na Škorpíkova slova, jak pracují pro obec zadarmo. Zastupitelé si za své téměř nicnedělání odsouhlasili navýšení platů, a sice pro starostu, místostarostu, pro členy a předsedy výborů a dokonce zastupitelka Adamcová má nově navíc k platu zastupitele a člena výboru ještě 1.500,- Kč za vedení pokladny (!!!) a zastupitel Kutílek 3.000,- Kč (!!!) za funkci „hlavního ekonoma“ (zápisy ze zastupitelstva zde a zde), což jsem já dělala v rámci funkce místostarosty a Katka v rámci funkce zastupitelky. Takže výplaty pro nové zastupitelstvo jsou cca o 10.000,- Kč měsíčně vyšší, než pro to bývalé. Tedy pro občany Radešína ztráta z účtu obce o 120.000,-Kč za rok vyšší, za celé jejich volební období 480.000,- Kč. Co jako občané dostaneme navíc za ten půlmilión?  

Napínavé také bude, za co začnou peníze obce utrácet. Necháme se překvapit. Že by šetřili na ČOV se předpokládat nedá.

 


Jolana Tulisová, 28.10.2023


 


003

BYTOVÁ POLITIKA STAROSTY ŠKORPÍKA

ANEB

SOCIÁLNÍ BYDLENÍ V RADEŠÍNĚ KONČÍ 

tabulka Co tvrdí ve svém článku o bytové politice Škorpík.docx

V roce 1996 zrekonstruovala obec bývalou ratajovnu (č.p.2) na sociální byty pro mladé rodiny nebo starší obyvatele Radešína za přispění účelové dotace z tehdejšího okresu. Do poloviny roku 2023 bytovku využívali občané s trvalým pobytem v obci, kteří uvedená kritéria splňovali (s jedinou výjimkou, a to nájemníkem v bytě číslo 1,  který zde dokonce ani nebydlel, pouze občas dojížděl).

To platilo do 26.9.2023! Zastupitelstvo obce odhlasovalo zvýšení nájmu z dosavadních 47,-Kč/m2 na 100,-Kč/m2.

Starosta Škorpík s mladými zastupiteli, kteří již nepamatují, jaký smysl měla rekonstrukce „dvojky“, zapomněli se svými platy na to, že jednou budou též důchodci a rádi by dožili ve své obci za přijatelné nájemné. Kolik asi zůstane důchodci, když za byt zaplatí 10.000,- Kč? (cca 4.700,- Kč nájem a zbytek drahá elektřina za el. vytápění  kamenné bytovky + vodné, stočné, popelnice) – a všude daleko: k lékaři, do obchodu apod.

Za starosty Bartoše se nájemné po mnoho let nezměnilo a v roce 2018 bylo opravdu nízké, což napravilo předchozí zastupitelstvo na přiměřenou výši, která spolu s inflačním navýšením za roky 2022 a 2023  tvoří nynějších 47,-Kč/m2.  Navýšení na 100,- Kč/m2 je bezprecedentní (cca 4.700,- Kč/byt!), a není divu, že takovéto "sociální bydlení" si  zájemkyně paní Sklenářová nemůže dovolit a musela jej odmítnout.

Pro koho dalšího si byt chystá starosta Škorpík? Ubytuje zde Ukrajince z hájovny? Nebo dalšího svého příbuzného?

FOTO: sociální bydlení (byt č. 6) využívají Škopíkovi „chudí“ příbuzní z Brna (Prahy?). (To jsou ti, o kterých se nesmí říkat, že je obec zaměstnává, protože berou podporu v nezaměstnanosti.)

 

Smutné je, že hlasování o nájmu skončilo 7:0. Myslím, že by naši zastupitelé měli toto usnesení revokovat a doufám, že bývalý starosta Bohoušek, za kterého se nájemné nezměnilo 10 let a bylo opravdu nízké, zapůsobí na svého nejlepšího kamaráda i svého zetě a iniciuje změnu tohoto usnesení.

Odkaz na článek na webu obce zde.

Text článku v podobě k 5.10. 2023 v PDF zde.

Jolana Tulisová, 5.10.2023

002

SOCHA PÁNA KRISTA UŽ ZASE VIDÍ NA RADEŠÍN


Socha Krista před ořezáním větví (srpen 2023)

Socha Krista po ořezání větví (září 2023)

V roce 2022 se obec Radešín stala vlastníkem unikátní památky nevyčíslitelné hodnoty. Už jsme se nemohli dívat na to, jak větve nad ní sochu nedůstojně zarůstaly a co horšího – začaly poškozovat pozlacené prvky – svatozář a rákosovou palici. Větve jsme tedy ořezali a místo před sochou shrabali a uklidili. Vedení obce je jistě zaneprázdněno důležitějšími úkoly.

Jolana Tulisová, 3.10.2023

001

FAKTA O SOUDNÍCH SPORECH OBCE

Pan Škorpík opět lže.

Pro zájemce uvádím fakta o soudních sporech obce, jako reakci na článek p. Škorpíka uvedený na webu obce a nazvaný Žaloby obce:

 

·        NÁKLADY ZA PRÁVNÍKY:                                                                   437.475,- Kč

·        POČET SPORŮ, KTERÉ OBEC VEDLA:                                                    10

·        Z TOHO SPORY KVŮLI ŠKORPÍKOVI:                                                        7

·        KVŮLI ADAMCOVÉ:                                                                                       2

·        OSTATNÍ SPORY:                                                                                          1

(s manželi Ryklovými kvůli územnímu plánu, tento spor obec vyhrála a manželé Ryklovi následně uhradili obci soudní poplatky) 

·        VYŘEŠENÉ SPORY DO KONCE NAŠEHO MANDÁTU:                             5

(všechny úspěšně pro obec, z toho 1 prvoinstančně) 

·        POČET ZRUŠENÝCH SPORŮ SE ŠANCÍ NA ÚSPĚCH:                            5

·        ŠKODA ZPŮSOBENÁ OBCI ŠKORPÍKEM VYVOLÁNÍM SPORŮ (popř. zrušením sporů, u kterých již bylo zaplaceno vypracování odvolání a soudní poplatky):

- přímá :                                                                                    cca 388.000,-Kč

- hypotetická:                                                                           cca 1.257.000,- Kč

(v případě pravděpodobného úspěchu obce) 

·        VRÁCENÍ VYNALOŽENÝCH NÁKLADŮ:

Tvrzení Škorpíka, že stažením žalob se obci vrátí vynaložené náklady, je lež. Soud vrátí poplatky, ale náklady advokátní kanceláři se obci rozhodně nevrátí a ani nejsou zahrnuty v částce 437.475,- Kč. 

·        NEJVĚTŠÍ ŠKODA ZPŮSOBENÁ ŠKORPÍKEM OBCI:

Krádež pozemku st.32 za bílého dne v hodnotě                           730.000,- Kč

(viz spor č. 9)

 

 

Pro ty, kteří mají zájem, a proto, aby fakta zůstala k dispozici ve veřejném prostoru pro budoucnost, uvádím dále podrobný přehled jednotlivých žalob.


Jolana Tulisová, 22.9.2023